Ολυμπιακός-Χίμκι Μόσχας

Τη θέση του στην τετράδα με μια ακόμη πολύτιμη νίκη συνέχισε να ισχυροποιεί ο Ολυμπιακός, έπειτα από το 71-57 επί της Χίμκι Μόσχας στο ΣΕΦ το βράδυ της Πέμπτης (17/01) στην Euroleague.

Με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων κι ευχάριστη έκπληξη τον Σάσα Βεζένκοφ (14π., οι 12 στο δεύτερο ημίχρονο) ο Ολυμπιακός πήρε το ματς κυρίως από την άμυνά του, κρατώντας πολύ χαμηλά την αντίπαλό του.

Από το τζάμπολ άρχισε πολύ δυνατά τον αγώνα με έμφαση στην άμυνά του και κράτησε τη Χίμκι στο ένα καλάθι για λίγο περισσότερο από έξι λεπτά αγώνα!

Προηγήθηκε με 14-3 έχοντας ήδη 5 ασίστ (τις 3 ο Σπανούλης) και 3 κλεψίματα.

Με την είσοδο του Πρίντεζη στο παρκέ, η κυριαρχία στη ρακέτα έγινε απόλυτη, ειδικά στην επίθεση όπου ο Ολυμπιακός πήρε 14 από τους 20 πόντους του στην πρώτη περίοδο.

Η Χίμκι μείωσε βέβαια στο 20-11 του δεκαλέπτου, την ώρα που ο προπονητής του Ολυμπιακού, Ντέιβιντ Μπλατ είχε προλάβει να ρίξει στο παρκέ 11 από τους 12 διαθέσιμους παίκτες του σε αυτή την περίοδο!

Ο Ολυμπιακός όμως έπαθε αφλογιστία στο πρώτο μισό της β’ περιόδου, έκανε και 4 λάθη κι η Χίμκι, μολονότι επίσης άστοχη, αλλά όχι τόσο όσο οι “ερυθρόλευκοι΄’ μείωσε στον πόντο, 23-22 με δύο λεπτά για το ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός είχε χάσει τα οκτώ από τα εννέα σουτ που επιχείρησε και τον σήκωσε πάλι ο Μιλουτίνοβ με έξι συνεχόμενους πόντους (1/1 διπ., 4/4 βολές) για το 29-22. Ο Στρέλνιεκς έγραψε με τρίποντο στην εκπνοή το 32-22 δίνοντας καλή διαφορά στην ελληνική ομάδα που ξαναπήγε το ματς εκεί που το ήθελε.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες είχαν 8/27 σουτ (!) και για αυτό το σκορ ήταν τόσο χαμηλό.

Ο Κώστας Παπανικολάου οδήγησε τον Ολυμπιακό στην τρίτη περίοδο πιστοποιώντας όχι μόνο την αγωνιστική του βελτίωση αλλά και την έκρηξη αυτοπεποίθησης στα σουτ. Φτάνοντας στα 4/6 τρίποντα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 48-28 με 4:32 για την τρίτη περίοδο, τρέχοντας 10-0 σερί από το 38-28 σχεδόν δύο λεπτά νωρίτερα!

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς και ο Σάσα Βεζένκοφ ανέλαβαν μετά τον Παπανικολάου να δώσουν επιπλέον λύσεις στην επίθεση.

Ο Βεζένκοφ πέτυχε 12 από τους 14 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λετονός 8 από τους 11 και μολονότι ο Τζόρνταν Μίκι (15 από τους 21 προσωπικούς του πόντους) έκανε θραύση στο ίδιο διάστημα ο Ολυμπιακός δεν ανησύχησε ποτέ.

Έφτασε με 71-57 στην έβδομη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του και 12η σε 19 συνολικά αγώνες φέτος, που τον φέρνει πάλι στην τέταρτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 32-22, 55-36, 71-57.