Σήμερα (22/09) η Ρεάλ Μαδρίτης ήρθε αντιμέτωπη με την Μπασκόνια για τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στην Ισπανία και τελικά η “Βασίλισσα” κέρδισε με 80-73.

Η Μπασκόνια μπήκε πολύ δυνατά από την αρχή του παιχνιδιού, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης δεν την άφησε να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να μένουν πολύ κοντά στο σκορ. Όλα αυτά όμως έπαψαν να ισχύουν στη τελευταία περίοδο, όπου η Ρεάλ πήρε τον “αέρα” της Μπασκόνια και τελικά το προβάδισμα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ένα σερί 10-2 και έφτασε το σκορ στο 71-64, με 8 λεπτά να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Ωστόσο, οι Βάσκοι δεν παράτησαν το παιχνίδι και μείωσαν 76-73. Τότε ήταν που ο Καμπάτσο με προσωπικές του ενέργειες έφτασε τη διαφορά και πάλι σε απαγορευτικά επίπεδα, δεδομένου του χρόνου και έτσι η Ρεάλ κατάφερε να φτάσει στη κατάκτηση του πρώτου τίτλου.

Πρώτος σκόρερ για τους Μαδριλένους ήταν ο Σέρχιο Γιουλ με 15 πόντους ενώ καθοριστικό ρόλο έπαιξε ο Φακούντο Καμπάτσο που πέτυχε 13 πόντους. Από την Μπασκόνια πρώτος σκόρερ ήταν ο Σέιβον Σίλντς με 14 πόντους, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Τόρνικε Σενγκέλια με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-44, 61-62, 80-73.