Περιστέρι-Κολοσσός

Επικρατώντας εύκολα με 89-77 του Κολοσσού Ρόδου στο “Α. Παπανδρέου”, το Περιστέρι ανέβηκε μόνο στην 4η θέση της Stoiximan Basket League.

Ζερμέιν Λοβ (19π. κόντρα στην πρώην ομάδα του), Κένι Γουίλιαμς (12π.), Τρέβορ Τόμπσον (10π.), Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (10π.) και Νέιτ Ρένφρο (10π.), ήταν οι διψήφιοι του συνόλου του Βασίλη Σπανούλη, ενώ ο Τζόε Ράγκλαντ μοίρασε 10 ασίστ.

Στον αντίποδα, ο Κολοσσός ανέδειξε τους Σίμι Σίτου (19π.-12ρ.), Λόντον Περάντες (16π.), Λούκα Μπραΐκοβιτς (15π.) και Άντριου Γκάουντλοκ (10π.).

Στο τέλος η ομάδα της Ρόδου πάλεψε για να “σώσει” τη διαφορά της αναμέτρησης του α’ γύρου (+11), αλλά δεν τα κατάφερε στις λεπτομέρειες, απέναντι σε έναν αντίπαλο που είναι πολύ ισχυρός στην έδρα του (ρεκόρ 6-1).

Συνεπώς, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 7-5 (στο 6-5 βρίσκεται ο Άρης που την Κυριακή φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό) και οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-8.

Εν συγκρίσει με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ, ο Σπανούλης χρησιμοποίησε τους Βασίλη Ξανθόπουλο και Βαγγέλη Ζούγρη, ενώ σήμερα ήταν στη 12άδα ο Σωτήρης Σταυρακόπουλος, χωρίς ωστόσο να πατήσει παρκέ.

Υπενθυμίζεται ότι το Περιστέρι θα κάνει ποδαρικό στο 2024 με την εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στη Ρίτας Βίλνιους (3/1, 19:30) για τα play-in του Basketball Champions League.

Από την άλλη μεριά, ο Κούρο Σεγκούρα έβαλε τον Μηνά Παπαγιάννη, ο οποίος δεν είχε παίξει κόντρα στο Μαρούσι, ενώ κράτησε στον πάγκο τους Γιάννη Χατζηνικόλα και Νίκο Καμαριανό.

Υπενθυμίζεται ότι παραμένει εκτός ο Ιωσήφ Κολοβέρος, ένας παίκτης που προσφέρει πολλά στον Κολοσσό.

Τόμπσον και Λοβ μπήκαν φορτσάτοι στην αναμέτρηση, δίνοντας προβάδισμα 11 πόντων στους γηπεδούχους σε λιγότερο από 3,5 λεπτά.

Το γεγονός ότι το Περιστέρι έβαλε 25π. στην α’ περίοδο δεν ήταν καλό νέο για τον Κολοσσό, ο οποίος πάντως μετέτρεψε το 34-22 σε 39-35, προτού κλείσει το α’ ημίχρονο στο -5.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε το πλέον καθοριστικό για την έκβαση της αναμέτρησης, αφού οι φιλοξενούμενοι υστέρησαν σε ταχύτητα και αμυντική λειτουργία, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί ως το +17.

Από τη στιγμή που η τέταρτη περίοδος άρχισε με σκορ 71-55, όλοι γνώριζαν ποιος θα είναι ο νικητής του αγώνα.

Σε 30′ οι ασίστ ήταν 18-10, τα κλεψίματα 10-1, τα λάθη 6-15 και τα δίποντα 22/40-15/28, στατιστικά που δεν θα μπορούσαν να φέρουν τον Κολοσσό σε θέση οδηγού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν επιμέρους 10-19 και μείωσαν στο -7 με μπροστάρη τον Σίτου, προτού το Περιστέρι βγάλει αντίδραση και καλύψει τη διαφορά της ήττας του α’ γύρου.

Εν συγκρίσει με τον Κολοσσό, η ομάδα της Δυτικής Αττικής έβαλε +14π. από το “ζωγραφιστό” και +12 στον αιφνιδιασμό, ενώ άλλους 12 επιπλέον πόντους είχε από μη πενταδάτους παίκτες.

Η διαφορά ήταν μεγάλη σε ασίστ (21-11), κλεψίματα (11-2) και λάθη (9-17), με τους φιλοξενούμενους να ηγούνται στα ριμπάουντ (35-41) και τους πόντους δεύτερης ευκαιρίας (12-26).

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-37, 71-55, 89-77