Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Λαπροβίτολα και “λυτρωτή” τον Τζαμπάρι Πάρκερ,  η Μπαρτσελόνα, λύγισε την Κυριακή του Πάσχα στο Παλάου Μπλαουγκράνα, την Γκραν Κανάρια με 95-89 στην παράταση!

Λίγο πριν υποδεχτεί τον Ολυμπιακό στον 5ο και καθοριστικό αγώνα των playoffs της EuroLeague, αυτήν την Τετάρτη, η ομάδα του Γκριμάου (22-10) γύρισε από το -20, ισοφάρισε στα 1,3 δεύτερα πριν από το τέλος με 3/3 βολές του Πάρκερ και λύγισε την Γκραν Κανάρια (20-12) στην παράταση

Το σκορ ήταν 45-65 λίγο πριν τελειώσει η Γ’ περίοδος.

Με τον Νίκολα Λαπροβίτολα και τον Τόμας Σατοράνσκι πρωταγωνιστές, έκανε αρχικά 12-0 για το 57-65, ενώ ο Αμπρίνες μείωσε στον πόντο, 74-75 με 68 δευτερόλεπτα για το φινάλε.

Ένα μεγάλο τρίποντο του Φεράν Μπάσας και δύο βολές του Ίθαν Χαπ, έκαναν το 74-80, ο Λαπροβίτολα μείωσε 77-80 στα 25”, όμως οι γηπεδούχοι έχασαν δύο τρίποντα στην απόπειρα να φέρουν τον αγώνα στα ίσια.

Όμως στα 1,3 δεύτερα, οι διαιτητές υπέδειξαν φάουλ του Μπρουσίνο στον Τζαμπάρι Πάρκερ, που με 3/3 βολές έστειλε τον αγώνα στην παράταση με 80-80!

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με 4-0 για το υπέρ τους 84-80, όμως ο Λαπροβίτολα ήταν ασταμάτητος και με 13-0 σερί η Μπαρτσελόνα έφυγε 93-84, για να πάρει την αγχωτική νίκη με 95-89.

Χωρίς τον Νίκολα Κάλινιτς αγωνίστηκε η Μπαρτσελόνα, ενώ απουσίασε ο Έι Τζέι Σλότερ από την ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς.

Ο Λαπροβίτολα τελείωσε με 29 πόντους από 5/9 τρίποντα, ο Τζαμπάρι Πάρκερ πέτυχε 15 πόντους, 11 πέτυχε ο Γιαν Βέσελι και από 9 είχαν Σατοράνσκι και Αμπρίνες.

Για την Γκραν Κανάρια, ο Χαπ πέτυχε 24 πόντους και ο Μπρουσίνο 14.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-37, 50-65, 80-80 (κ.α.) 95-89 (παρ.)

Δείτε τα highlights του αγώνα ΕΔΩ

Μπασκόνια-Τζιρόνα 92-96

H Τζιρόνα του Φώτη Κατσικάρη νίκη στη Βιτόρια με 96-92 την Μπασκόνια, του Νίκου Ρογκαβόπουλου και με 12-20 ρεκόρ εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία.

Ο Μιντάουγκας Σουρίνσκας πέτυχε 23 πόντους για τους νικητές, 21 είχε ο Καναδός, Κεμ Μπιρτς και 15 ο Γκέιμπ Γιορκ.

Για την Μπασκόνια ο Μάρκους Χάουαρντ πέτυχε 30 πόντους με 6/13 τρίποντα, ενώ ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έπαιξε 22:04 και είχε 8 πόντους με 1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς παραμένει εκτός οκτάδας, με ρεκόρ 17-15 και κυνηγά τη Μανρέσα (18-14) για μια θέση στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 26-37, 48-54, 66-73, 92-96

Η Μπασκόνια απέσυρε τη φανέλα του Τιάγκο Σπλίτερ με το Νο21, για τη μακρά προσφορά του Βραζιλιάνου σέντερ.

Μπρεογκάν-Τενερίφη 76-54

Η Μπρεογκάν που παίζει την κατηγορία, σάρωσε 76-54 την Τενερίφη και με μια ακόμα νίκη θα παραμείνει στη Liga Endesa.

Παρά την ήττα της, η Τενερίφη εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία της στα playoffs, μετά από την ήττα της Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 37-31, 59-40, 76-54

Στις; 19:30 άρχιζε ο αγώνας της Μάλαγα (25-6) με τη Μούρθια (20-11).

Οι πρωτοπόροι: Ρεάλ Μαδρίτης 27-5, Ουνικάχα Μάλαγα 25-6, Μπαρτσελόνα 22-10, Τενερίφη 20-12, Γκραν Κανάρια 20-12,  Μούρθια 20-11, Βαλένθια 20-12, Μανρέσα 18-14.

Ρεάλ: Ανετο 94-80 επί της Γρανάδα και πρωτιά