Ρεάλ Μαδρίτης

Το αήττητο σερί της στη Euroleague διεύρυνε για όγδοο αγώνα η Πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης που νίκησε το βράδυ της Τρίτης (20/11) εντός έδρας, την Γκραν Κανάρια με 89-76.

Η Γκραν Κανάρια άγχωσε την ομάδα του Πάμπλο Λάσο καθώς με αιχμή τον Ντι Τζέι Στρόμπερι που πέτυχε 13 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά του αγώνα, προηγήθηκε με 25-17 στην πρώτη περίοδο.

Η “βροχή” τριπόντων από τους νησιώτες συνεχίστηκε στη β’ περίοδο και με 9/12 προσπάθειες το σκορ ήταν ήδη στο 41-37 με 5:05 για το ημίχρονο.

Παίζοντας δίχως τον τραυματία στο γόνατο Σέρχιο Γιουλ και με τον Γκουστάβο Αγιόν να μην πατάει ποτέ στο παρκέ, η Ρεάλ Μαδρίτης επιστράτευσε την άμυνά της για να σιγήσει την Γκραν Κανάρια.

Αρχικά με σερί 9-0 προηγήθηκε 46-41 για να πάει με 47-43 στο ημίχρονο.

Στις αρχές του β’ μέρους η ομάδα του Σάλβα Μαλδονάδο ισοφάρισε σε 47-47 αλλά η ομάδα του έμεινε για τέσσερα λεπτά δίχως πόντο και με σερί 13-0 η Ρεάλ Μαδρίτης έδειχνε να “καθαρίζει” ξεφεύγοντας με 60-47. Η επιστροφή του Στρόμπερι ξύπνησε την Γκραν Κανάρια που επέστρεψε στους 5 πόντους, 62-57, αλλά πλέον η άμυνα των Μαδριλένων ήταν πιο αποφασισμένη.

Τελευταία απειλή υπήρξε το τρίποντο του Κιμ Τιλί που μείωσε σε 79-73 στα 2:37 αλλά οι άμυνες του Ρούντι έφεραν κλεψίματα για τους γηπεδούχους που έφτασαν στο τέλος στο +13.

Ο Άντονι Ράντολφ ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, αλλά παίκτης κλειδί ήταν ο Κλέμεν Πρέπελιτς (13π. – 3 ασίστ) ειδικά με την απουσία του Γιουλ. Πλην του Στρόμπερι ο Μπάεζ ήταν σε καλή βραδιά για την Γκραν Κανάρια.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 47-43, 62-57, 89-76

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Kοζέρ 7, Ράντολφ 20 (1), Φερνάντεθ 9 (3), Καμπάτσο 10 (2), Ρέγιες 7, Αγιόν, Κάρολ 8, Ταβάρες 4, Ντεκ, Πρέπελιτς 13 (1), Τόμπκινς 7 (1), Τέιλορ 4.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαλδονάδο): Όλιβερ, Χάνα 7 (1), Έρικσον 5 (1), Μπάλβιν 6, Μπάεζ 14 (2), Πασέτσνικς 2, Πάουλι 4, Ραμπασεδά 5 (1), Έβανς 5 (1), Στρόμπερι 20 (3), Ραντίτσεβιτς 2, Τιλί 6 (2).