Ρεάλ Μαδρίτης-Αρμάνι Μιλάνο

Λίγο έλειψε η Αρμάνι Μιλάνο να ρίξει τη βόμβα της βραδιάς στη Μαδρίτη και να πάρει σαφές προβάδισμα για την έκτη θέση με τρεις αγωνιστικές για το φινάλε. Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε την ποιότητα και το βάθος να γυρίσει το ματς και να πάρει τελικά τη νίκη με 92-89  το βράδυ της Τετάρτης (20/03)!

Ο “σεληνιασμένος” Μάικ Τζέιμς πέτυχε 17 πόντους στην πρώτη περίοδο στο WinZink Center και η Αρμάνι προηγήθηκε με 37-19 μετά από 11 λεπτά αγώνα καρδιοχτυπώντας Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στη μάχη της τελικής ευθείας στην οκτάδα!

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης και Ισπανίας έχει την ποιότητα και το βάθος πάγκου ώστε να βρει τις λύσεις, συν το γεγονός ότι στο γρήγορο παιχνίδι είναι παραδοσιακά τα τελευταία χρόνια η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη!

Μάζεψε τη διαφορά μέχρι να λήξει το ημίχρονο στους έξι πόντους (50-56) σε ένα χορταστικό, ταχύτατο ματς που θύμιζε το ρυθμό των αγώνων που βλέπουμε στο ΝΒΑ!

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με οκτώ πόντων, 73-65 με το 4ο τρίποντο του Γιουλ με 1:53 για την τρίτη περίοδο, αλλά η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι, έκρυβε κι άλλη έκπληξη!

“Σανίδωσε” το γκάζι, ο Τζέιμς έφτασε τους 30 πόντους με τη λήξη της τρίτης περιόδου, σε 26:48 συμμετοχής, ο Νάναλι είχε 3/3 τρίποντα και η Αρμάνι προσπέρασε 75-74 στη Γ’ περίοδο!

Μάικ Τζέιμς
Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 35 πόντους!

Όσο κι αν ο πρώτος σκόρερ της Ρεάλ (Γιουλ 14) είχε λιγότερους πόντους από τους τρεις πρώτος του Αρμάνι Τζέιμς 35, Νέντοβιτς 16, Νάναλι 16), η Ρεάλ επιβλήθηκε στο τέλος γιατί είχε πολλούς περισσότερους πρωταγωνιστές!

Ο Αγιόν είχε 11 πόντους-10 ριμπάουντ, ο Ταβάρες 9-9 και στο φινάλε η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πήρε τη νίκη με 92-89! Καμία ομάδα δεν σκόραρε στα τελευταία 99 δευτερόλεπτα, όπου η Αρμάνι έχασε τρία τρίποντα για να ισοφαρίσει προς ανακούφιση προφανώς των ελληνικών ομάδων!

Ο Φελίπε Ρέγιες συμπλήρωσε 342 συμμετοχές στη Euroleague και προσπέρασε τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο στην πρώτη θέση της λίστας με τους πιο πολλούς αγώνες στη σύγχρονη Euroleague.

Tα δεκάλεπτα: 19-33, 50-56, 74-75, 92-89