ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε ένα σημαντικό “διπλό” στο κλειστό της Νέας Σμύρνης επί του Πανιωνίου, με 73-69 για τη δέκατη αγωνιστική της Basket League το απόγευμα της Κυριακής (23/12).

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγώνα νωθρά και δεν μπόρεσαν να πετύχουν εύκολα καλάθια, καθώς βασικό χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν το σετ παιχνίδι με δυνατές άμυνες.

Με το σκορ στο 4-2 υπέρ του ΠΑΟΚ, ο Πανιώνιος επανέφερε την μπάλα κάτω από το καλάθι του και ο Νώντας Παπαντωνίου γύρισε τον ασράγαλό του πάνω στο πόδι του Γουίλ Χάτσερ.

Ο γκαρντ του Πανιωνίου οδηγήθηκε στα αποδυτήρια και δεν επέστρεψε ξανά σε αγωνιστική δράση!

Στην πορεία του αγώνα ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από τον Πανιώνιο και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος της πρώτης περιόδου με 4 πόντους (17-13).

Η συνέχεια ήταν καλύτερη για τον “Ιστορικό”, καθώς επέστρεψε στον αγώνα και μετέτρεψε το -4 σε +2 (31-29) με τρίποντο του Όστιν τρία λεπτά πριν από  τη λήξη της περιόδου.

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έδειξε τον χαρακτήρα του και μέσω της πολύ καλής του άμυνας πήρε τα ηνία του αγώνα (40-35) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τα προβλήματα για τον Πανιώνιο όμως, δεν σταμάτησαν καθώς ο πρώτος του σκόρερ, Ντέβιον Μπέρι, στα τελευταία δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου, χρεώθηκε με το 4ο του φάουλ και δημιούργησε μεγαλύτερο πονοκέφαλο στον Νίκο Οικονόμου.

Στην έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα, ο Πανιώνιος ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά και κάνοντας ένα σερί 6-0 πήρε το προβάδισμα (41-40), αλλά η αντίδραση των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν άμεση.

Ο “δικέφαλος του βορρά” ανέβασε την απόδοσή του κατακόρυφα και με δικό του 9-0 προηγήθηκε με 8 πόντους (49-41), με τον Πανιώνιο να μην μπορεί να βρει τρόπο να σταματήσει τις προσπάθεις των φιλοξενούμενων.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα του, μπαίνοντας στη τελευταία περίοδο στο +6 (54-48), αλλά και πάλι ο Πανιώνιος κατόρθωσε να μείνει μέσα στη διεκδίκηση της νίκης, με πρωταγωνιστή τον Ντέβιον Μπέρι (25 πόντοι).

Βέβαια, ο ΠΑΟΚ με τον Λίνο Χρυσικόπουλο (15 πόντοι) κράτησε το προβάδισμά του (71-67) λίγο πριν από τη λήξη του παιχνιδιού, την ώρα που ο Πανιώνιος πίεζε για να κάνει την ανατροπή.

Με 20 δευτερόλεπτα να μένουν για την ολοκήρωση του αγώνα και τη διαφορά στους 2 πόντους (71-69) υπέρ του ΠΑΟΚ, ο Ντέβιον Μπέρι έκανε airball σε σουτ τριών πόντων και οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά “αγκάλιασαν” το “διπλό”.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε τελικά με 73-69 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 6-4, ενώ από την άλλη ο Πανιώνιος υποχώρησε στο 3-7 και το μυαλό όλων είναι στον τραυματισμό του Νώντα Παπαντωνίου.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-40, 48-54, 69-73

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου, Ντόρσεϊ 1, Μπέρι 25 (7/10 διπ., 1/5 τριπ., 8/10 βολ.), Χάρις 7 (1), Σίνγκλερ 4, Καμαριανός, Δίπλαρος 7, Καμπερίδης 2, Τέιλορ 9, Καραμαλέγκος, Όστιν 14 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 7 (1), Μορέιρα 6, Χρυσικόπουλος 15 (1), Σχίζας, Κόνιαρης 8 (2), Τέπιτς 8 (2), Τσόχλας, Ζάρας, Χάτσερ 11 (1), Αθηναίου, Γκάρετ 7, Γκος 11 (3).