Τον πρώτο τελικό από το 2011 θα παίξει την Κυριακή στο Final-4 της EuroLeague ο Παναθηναϊκός που νίκησε με 73-57 τη Φενέρμπαχτσε στον ημιτελικό της Παρασκευής στο Βερολίνο!

Μια σεζόν αναγέννησης, που από τη 17η θέση τον βρήκε 2ο στην κανονική περίοδο, και πλέον στον μεγάλο τελικό!

Ένας Παναθηναϊκός από τα παλιά, ένας Παναθηναϊκός από την εποχή που έραβε το ένα αστέρι πίσω από το άλλο!

Ο Παναθηναϊκός του Αταμάν, που έχει τηρήσει όλα όσα υποσχέθηκε.

Ο Ματίας Λεσόρ ήταν συγκινητικός με 17 πόντους- 10 ριμπάουντ, ο Τζέριαν Γκραντ διεκδικούσε μέχρι τέλους τον τίτλο του MVP, (13π.) αλλά δεν υπήρχε παίκτης που να μην πρόσφερε, όσο κι αν έπαιξε. Ενδεικτικά όσα έκαναν στο μικρό χρονικό διάστημα που έπαιξαν Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, Κώστας Αντετοκούνμπο!

Η άμυνα των “πράσινων” κράτησε σε μόλις 21 πόντους τη Φενέρ στο Β’ μέρος και το σημείο που μπήκε ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, στο 51-50, ήταν το κομβικό της βραδιάς, για να ξεφύγει ο Παναθηναϊκός με 65-52.

Ο αγώνας άρχισε με καθυστέρηση 28 λεπτών λόγω των ελέγχων της αστυνομίας στις εισόδους, έπειτα από τα επεισόδια Τούρκων οπαδών που επιχείρησαν να μπουν στο γήπεδο δίχως εισιτήριο.

Ονειρεμένη ήταν η εκκίνηση της ομάδας του Εργκίν Αταμάν στον ημιτελικό. Με αιχμή του την άμυνα, ο Παναθηναϊκός μπλόκαρε τη Φενέρμπαχτσε και με πρώτο σκόρερ τον Τζέριαν Γκραντ προηγήθηκε με 12-0 μετά από 4:10 αγώνα.

Η Φενέρμπαχτσε πέτυχε το πρώτο της καλάθι με τον Χέις Ντέιβις μετά από 5:13 αγώνα, κι ενώ είχε πρώτα χάσει 4 σουτ κι είχε υποπέσει σε άλλα τόσα λάθη.

Με τον Σανλί πρωταγωνιστή η ομάδα του Γιασικεβίτσιους μείωσε στους 7, 18-11, πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 22-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η άμυνα του Παναθηναϊκού υστέρησε, τόσο στα μαρκαρίσματα όσο και στις γρήγορες επιστροφές.

Οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε άρχισαν να βρίσκουν σουτ, κι είχαν 5/11 τρίποντα μετά τα 1/7 στο πρώτο.

Με αιχμή τον Χέις Ντέιβις (12π.) και τη συνδρομή των Γκούντουριτς-Καλάθη (πρώτος ριμπάουντερ της Φενέρ!) η τουρκική ομάδα μείωσε και μπήκε ξανά για τα καλά στο παιχνίδι φτάνοντας σε απόσταση ενός σουτ, 38-36 με την ολοκλήρωση του πρώτου 20άλεπτου.

Ο Λεσόρ ήταν σε πολύ καλή μέρα, έπαιρνε σωστές αποφάσεις και μαζί με τον Γκραντ στήριξαν το προβάδισμα του Παναθηναϊκού απαντώντας στην απόπειρα αντεπίθεσης της Φενέρμπαχτσε.

Ο Νικ Καλάθης πέτυχε 5 σερί πόντους, τους πρώτους του στον αγώνα, για να μειώσει 45-43 η Φενέρμπαχτσε, που έφτασε στον πόντο, 51-50, με το πρώτο καλάθι του Ντόρσεϊ στον αγώνα.

Η απόφαση του Αταμάν να αλλάξει τον Σλούκα με τον φρέσκο Καλαϊτζάκη απέδωσε 1000%, διότι πλην της προσπάθειάς του στην άμυνα, ο Καλαϊτζάκης πέτυχε 5 πόντους, με τρίποντο σε λήξη χρόνου επίθεσης για το 56-50 στα 30′, κι έστειλε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, 60-50 με 2/2 βολές στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου.

Ήταν το σημείο που αποδείχθηκε το κρισιμότερο του παιχνιδιού, με την ελληνική ομάδα να ξεπερνά τον “σκόπελο” και να το καθαρίζει εν τέλει!

Ο Παναθηναϊκός είχε επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και την κρατούσε, πρώτα από όλα με την άμυνά του, αλλά και με την αποφασιστικότητα στην επίθεση, από παίκτες-κλειδιά, κυρίως τον Ματίας Λεσόρ.

Το καλάθι και φάουλ που κέρδισε ο Κέντρικ Ναν, που δεν είχε φανεί καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο, έφερε τη μεγαλύτερη διαφορά της βραδιάς, +13, για το 65-52 στα 4:57 για το τέλος του ημιτελικού.

Κι ενώ το “πράσινο” πάρτι είχε αρχίσει στην εξέδρα κυρίως, ο Καλάθης έκανε ένα αντιαθλητικό φάουλ στον Παπαπέτρου, ανεξήγητο για τα δικά του δεδομένα.

Ο Παπαπέτρου έβαλε τις βολές και μετά από λίγο ο Λεσόρ έκανε το 70-55 στα 2,5 με την Uber Arena να σείεται από το σύνθημα “το κύπελλο θα φέρουμε από τη Γερμανία”.

Το τελικό 73-57 έδωσε το έναυσμα για …χαλασμό κυρίου στο γήπεδο, με τον κόσμο και τους παίκτες να κάνουν το γνωστό, “χόρτο μαγικό”, πανηγυρίζοντας μια τεράστια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-36, 56-50, 73-57