Εφές

Η Αναντόλου Εφές χρειάστηκε να δείξει τον χαρακτήρα της στον αγώνα με την Μπεσίκτας, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 78-70, το απόγευμα του Σαββάτου (16/02) και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας.

Για ένα ημίχρονο η Μπεσίκτας έβαλε δύσκολα στην Αναντόλου Εφές, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων (38-30).

Ωστόσο, η Αναντόλου Εφές βρέθηκε να προηγείται με 65-39 στο 28:00 και στη λήξη της τρίτης περιόδου με 65-46, αλλά η Μπεσίκτας δεν έδειξε να τα παρατάει και επέστρεψε στη διεκδίκηση του αγώνα.

Η ομάδα του Χαμντί Γκιουργκέν κατάφερε να μειώσει ακόμα και στους 6 πόντους στην τελευταία περίοδο (76-70), αλλά η Εφές διατήρησε το προβάδισμά της και πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό με 78-70.

Κορυφαίος για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν ο Αντριέν Μοερμάν, ο οποίος σημείωσε 29 πόντους, με 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στην τελική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 38-30, 65-46, 78-70