Με περισσότερη ποιότητα και βάθος, ο Παναθηναϊκός  νίκησε στη “σκυλομαχία” τον Άρη με 76-65 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ.

Ήταν ένας πολύ σκληρός ημιτελικός ο πρώτος του Σαββάτου στα Δύο Αοράκια Ηρακλείου, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, να οδηγούν έναν αγώνα χωρίς ρυθμό, με πάρα πολλά λάθη, νευρικότητα κι ένταση.

Ασφαλώς η ομάδα του Αταμάν είχε πιο πολλές λύσεις, κι ας έπαιζε χωρίς τον Βιλντόσα, ενώ έχασε νωρίς με δύο τεχνικές ποινές τον Λεσόρ και με τους Ναν (20π.)-Γκραντ (10π.) σε πρώτο ρόλο και τη συνδρομή Μήτογλου, και των Αντετοκούνμπο-Ερνανγκόμεθ ειδικά στο ριμπάουντ.

Ο Άρης δεν το έβαλε ποτέ κάτω, δεν είχε όμως τις επιθετικές λύσεις, ειδικά στο β’ μέρος, με τον Τολιόπουλο να απέχει από το πρώτο ημίχρονο των 17 προσωπικών πόντων και να τελειώνει με 21.

Μόνο ο Χάρελ ήταν διψήφιος από τους υπόλοιπους, με 11.

Ίσως κι η κόπωση από την υπερπροσπάθεια μιας ομάδας που ερχόταν από οκτώ νίκες στους εννέα τελευταίους αγώνες της, σε τρεις διοργανώσεις, έπαιξε μεγαλύτερο ρόλο.

Στον τελικό της Κυριακής ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Ολυμπιακός-Προμηθέας, στην 27η παρουσία του. Έχει 20 κατακτήσεις σε 26 τελικούς έως το 2022.

Αμφότερες οι ομάδες χρειάστηκαν χρόνο για να βρουν τα πρώτα τους πατήματα και το ρυθμό, καθώς άρχισαν με απελπιστική αστοχία, στόχο βρήκαν μόλις τα δύο από τα δέκα πρώτα σουτ του ημιτελικού και μετά από 4 λεπτά, το σκορ ήταν 4-4.

Ήταν εμφανές για μια ακόμα φορά ότι οι άμυνες θα έπαιζαν τον πρώτο ρόλο.

Ο Τολιόπουλος πέτυχε τους 7 από τους 9 πρώτους πόντους του Άρη για ένα σύντομο προβάδισμα, 9-5 με την είσοδο του Σλούκα, να δίνει λύσεις στην ομάδα του Αταμάν που προσπέρασε 10-9 και 15-14 με τον Κέντρικ Ναν να αναλαμβάνει τα… γνώριμα καθήκοντα.

Ο Αμερικανός είχε 9 πόντους στην Α’ περίοδο όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 21-16.

Το παιχνίδι έγινε πολύ σκληρό στο β’ δεκάλεπτο και το εύκολο καλάθι ειδικά το ελεύθερο σουτ, ήταν είδος… προς εξαφάνιση.

Ο Σανόγκο με τον Λεσόρ δέχτηκαν τεχνική ποινή, όπως κι ο Εργκίν Αταμάν, ενώ με 5:40 για το ημίχρονο ο Μποχωρίδης έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Λεσόρ που εκνευρίστηκε, ζήτησε “τα ρέστα” κι αποβλήθηκε με 2η τεχνική ποινή.

Από το 26-21 όμως ο Παναθηναϊκός με Ναν και Γκραντ έφυγε στο 38-24 και μόνο ο Τολιόπουλος που επανήλθε στο παρκέ μπορούσε να δώσει σκορ στην ομάδα του.

Η διαφορά έφτασε έως τους 16 πόντους, στη μέγιστη τιμή του ημιχρόνου, 44-28, με τον Τολιόπουλο να έχει 17/28 πόντους του Άρη.

Το ζήτημα του Άρη ήταν τα πολλά λάθη, για τα συνήθη του μεγέθη, καθώς είχε ήδη 11 στο πρώτο 20άλεπτο.

Μπάνκστον και Σταρκ έκαναν 5-0 σερί για την ομάδα του Καστρίτη που μάζεψε λίγο την κατάσταση, 44-33.

Με 3/11 τρίποντα έκλεισε το 20άλεπτο ο Παναθηναϊκός με 4/14 ο Άρης.

Στη Γ’ περίοδο ήταν ο Ντίνος Μήτογλου που άρχισε να παίρνει πιο πολλές προσπάθειες για την ομάδα του Αταμάν, που προηγήθηκε με 51-37 μετά από 4 λεπτά αγώνα, όμως γρήγορα οι “κίτρινοι” μείωσαν σε μονοψήφιο (51-42) με το πρώτο καλάθι του Μπλούμπεργκς.

Έμειναν όμως χωρίς καλάθι στα τρία επόμενα λεπτά και με τον Μπαλτσερόφσκι πλέον σέντερ, στην επάνοδό του έπειτα από καιρό και λόγω φάουλ του Αντετοκούνμπο, ο Παναθηναϊκός ανέκτησε πάλι τα ηνία.

Έκλεισε δε την τρίτη περίοδο σε απόσταση 14 πόντων, 58-44, με τον Άρη να μένει σε 11 πόντους σε αυτό το διάστημα, 5 εκ των οποίων από τον Μποχωρίδη και συνολικά 4/6 βολές, 2/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα.

Μετά από τρία λεπτά στη Δ’ περίοδο ο Καστρίτης επανέφερε στο παρκέ τον Τολιόπουλο για την τελική ευθεία, με τον ηγέτη, φέτος του Άρη, να μην έχει φανεί στο σχεδόν 5άλεπτο που έπαιξε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Χάρελ στο ίδιο διάστημα κρατούσε τον Άρη στην πιο κοντινή, δυνατή απόσταση, με 6 πόντους στην τελευταία περίοδο (64-53) αλλά δεν αρκούσε.

Η διαφορά σταθεροποιήθηκε έως το τέλος κοντά στους 14 πόντους, έφτασε στους 17 (70-53) ο Άρης δεν εγκατέλειψε, πάλεψε μέχρι την τελευταία φάση, στον γνώριμο μαχητικό χαρακτήρα του και μείωσε 72-62 με τα κλεψίματα του Σανόγκο 1,5 λεπτό για το τέλος.

Ο Μπλούμπεργκς μείωσε με τρίποντο στο 74-65, ο Άρης βρήκε δύο τρίποντα στα τελευταία 30” αλλά κανένα δεν βρήκε στο στόχο σε μια βραδιά που τελείωσε με 9/29 από μακριά.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-33, 58-44, 76-65