Η Εθνική Κωφών Γυναικών θα διεκδικήσει το Σάββατο (6/7) το χρυσό μετάλλιο και τον τίτλο της Παγκόσμιας πρωταθλήτριας, καθώς επικράτησε της Τουρκίας με 47-43. Πρωτιά στο ευρωπαϊκό του 2016 και χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2017 οι τελευταίες επιτυχίες μέχρι την επόμενη στο Λούμπλιν της Πολωνίας!

Τελευταία φορά που το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβηκε στο ”παγκόσμιο βάθρο” ήταν το 2007 στην Κίνα, τερματίζοντας τρίτο, όπως στο πρώτο τουρνουά, το οποίο είχε διεξαχθεί στη Χώρα μας το 2002. Έκτοτε, αριθμεί δυο τέταρτες θέσεις, το 2011 στην Ιταλία και στην Ταϊβάν το 2015.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το ξεκίνημα ήταν ιδιαίτερα δυναμικό, με την άμυνα να δέχεται μόλις δυο πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η επίθεση σκόραρε επτά. Η εικόνα δεν ήταν πολύ διαφορετική στη δεύτερη περίοδο, με τις Γυναίκες της Αθηνάς Ζέρβα να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο 17-13 απέναντι στην τουρκική ομάδα.

Ο ρυθμός ανέβηκε μέχρι το 30′, όπου η Εθνική μας έσπασε το φράγμα της ”διψήφιας” διαφοράς για το 37-26, δέκα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Η πρόκριση σφραγίστηκε με το τελικό 47-43, παρά την τουρκική προσπάθεια να την… κλέψει.

Τα δεκάλεπτα: 7-2, 17-13, 37-26, 47-43

ΕΛΛΑΔΑ (Αθηνά Ζέρβα): Χαϊνά 3, Σαρακατσάνη, Αγαγιώτου 12 (2), Σπίνου 6, Κοτσιάφτη 13 (14 ριμπ.), Πατέρα 13 (1). Δεν αγωνίστηκαν οι Κοτσιρέα, Μελλίνη, Βεράνη, Βουδούρη.