Στοπ στο σερί ηττών του έβαλε το Σάββατο (6/4) ο Άρης που νίκησε στην παράταση τον Προμηθέα Πάτρας με 66-65 (καν. αγ. 60-60) στο Nick Galis Hall στην 22η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Κι αυτό το στοπ, ήλθε με ένα… άλλο στοπ, αυτό του Διαμαντή Σλαφτσάκη στην τελευταία προσπάθεια του Προμηθέα για τη νίκη, από τον Ρίον Μπράουν!

Με όπλο την άμυνά του, ο Άρης κατάφερε όχι να μείνει μέσα σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε άνισο, λόγω του βάθους του πάγκου του Προμηθέα Πάτρας, αλλά να το πάρει κι όλας!

Ανάγκασε τους Πατρινούς στον αριθμό-ρεκόρ των 27 λαθών, τους οδήγησε σε πολλές λάθος επιλογές και πάρα πολύ μεγάλη αστοχία και τους κράτησε στους 27 πόντους στα 25 λεπτά του αγώνα, έπειτα από το πρώτο ημίχρονο που είχε λήξει με 38-29 για την ομάδα του Μάκη Γιατρά. Μάλιστα ο Βασίλης Τολιόπουλος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 60-58 με 2:06 για τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Ο Ρίον Μπράουν που πέτυχε 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε όλους κι όλους τρεις στο υπόλοιπο του αγώνα, ο Οκτάβιους Έλις έκανε double double, αλλά στην κρίσιμη ώρα, στο τέλος κανονικής διάρκειας και παράτασης ο Προμηθέας δεν επιβεβαίωσε την υπεροχή του.

Αντιθέτως ο Άρης έβγαλε προσωπικότητες, όπως τον Λάκι Τζόουνς ο οποίος πέτυχε 20 πόντους, ήταν σημαντικός παράγοντας και στην άμυνα της ομάδας του.

Αν ο Άρης ήταν πιο εύστοχος τις βολές (18/31) ίσως είχε καλύτερη τύχη από την κανονική διάρκεια, όπου σχεδόν για 40 λεπτά, κυνηγούσε στο σκορ.

Ήταν πάντως ένα πολύ νευρικό ματς και το αποδεικνύουν τα 45/128 σουτ των δύο ομάδων, οι 25/48 ελεύθερες βολές και τα 43 τους λάθη!

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-38, 45-52, 60-60 (κ.α.), 66-65 (παρ.)