Φριμπούργκ-ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έκανε αυτό που έπρεπε το βράδυ της Τετάρτης (30/01) στην Ελβετία, νίκησε την Ολιμπίκ Φριμπούργκ με 84-64 παίζοντας σοβαρά στα 3/4 του αγώνα και πλέον βρίσκεται στους “16” του Basketball Champions League.

Με σοβαρότητα και υπομονή, ο ΠΑΟΚ επέβαλλε το δικό του παιχνίδι από την πρώτη περίοδο, κι έδειξε τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας που έχει από τους Ελβετούς.

Έφτασε στο +11 (20-9) πριν κλείσει την πρώτη περίοδο με 22-12.

Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο κι αφού είχε πάει έως το +14 (31-17) ξαφνικά χαλάρωσε στην άμυνα, ο Μλάντιαν βρήκε ελεύθερο πεδίο και πέτυχε 14 πόντους έως τη λήξη του ημιχρόνου, κι η Φριμπούργκ μείωσε. Έφτασε στο 26-33 με 3:29 για το ημίχρονο που τελείωσε με +7 για την ελληνική ομάδα, 41-34.

Τζαμάλ Τζόουνς

Ενδεικτικό της χαλαρότητας του ΠΑΟΚ ήταν τα εννέα επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο!

Δείτε το video του ΠΑΟΚ από την εξέδρα των φίλων του στο γήπεδο, στο πρώτο ημίχρονο:

Στις αρχές της τρίτης περιόδου η Φριμπούργκ μείωσε έως τους τρεις πόντους 38-41, παίρνοντας όλα όσα… της έδινε ο ΠΑΟΚ.

Υπό τον κίνδυνο να χάσει τον έλεγχο του αγώνα και να πιστέψουν σε κάτι περισσότερο οι Ελβετοί, ο ΠΑΟΚ έβαλε περισσότερο μυαλό στο παιχνίδι του

Επιτέθηκε κυρίως από τη ρακέτα, ο Τζέφερσον και ο Χρυσικόπουλος ήταν αποτελεσματικοί και η διαφορά ανέβηκε πάλι σε διψήφιο νούμερο, 44-54 με 3:53 για τη Γ’ περίοδο. Η μέγιστη τιμή της ήταν οι 15 (61-46) με 2:10 για να τελειώσει το δεκάλεπτο 62-51 για την ελληνική ομάδα.

Για να αποφύγει τυχόν… “σύννεφα” ο ΠΑΟΚ ήταν όσο σοβαρός όσο έπρεπε στην τελευταία περίοδο και σιγά-σιγά απομακρυνόταν από την αντίπαλό του. Έφτασε στο 70-53 με “ζεστό” τον Ζάρα στα 6 λεπτά για τη λήξη κι έκτοτε δεν απειλήθηκε ξανά.

Οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ

Η τελική του νίκη ήλθε με 84-64 κι υπό αποθέωση από τους περίπου 100 φίλους του που βρέθηκαν στο γήπεδο και δεν σταμάτησαν να φωνάζουν σε κανένα σημείο του αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 12-22 34-41, 51-62, 64-84