Αν και απώλεσε διαφορά 19 πόντων, το Περιστέρι bwin επιβλήθηκε με 83-80 της Ρίτας Βίλνιους στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, στο Game 2 για τα play-in του Basketball Champions League, έκανε το 2-0 και προκρίθηκε στους “16”.

Στον όμιλο Κ για τη φάση των “16” του BCL, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη θα αντιμετωπίσει την Τενερίφη, τη Χάποελ Ιερουσαλήμ του Ηλία Καντζούρη και τον νικητή της σειράς Καρσίγιακα-Μπρεογάν που είναι στο 1-1.

Στους “16” βρίσκονται ήδη η ΑΕΚ και ο Προμηθέας Πάτρας που θα είναι στον ίδιο όμιλο, ενώ μπορεί να προκριθεί και ο ΠΑΟΚ αν κερδίσει την Τόφας στη Θεσσαλονίκη.

Κορυφαίος για το Περιστέρι και στο Game 2 ήταν ο Τζόε Ράγκλαντ (17π., 10ασ., 6ρ.), τον οποίον βοήθησαν οι Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (14π.), Τρέβορ Τόμπσον (11π., 11ρ.), Κένι Γουίλιαμς (11π., 6ρ.), Ζερμέιν Λοβ (11π.) και Λεωνίδας Κασελάκης (10π., 6ρ.).

Πρώτοι σκόρερ της Ρίτας ήταν οι Μάρκους Φόστερ (20π.), Μαρτίνας Έκοντας (14π., 9ρ.), Αρ Τζέι Κόουλ (13π., 9ασ.) και Τζάβιν Ντελόριε (10π.).

Το Περιστέρι κράτησε τη Ρίτας στον ένα πόντο στα πρώτα 6:45 λεπτά του αγώνα και προηγήθηκε με 13-1, όμως στη συνέχεια… κόλλησε και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 17-11.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Σπανούλη ξεκίνησε με 4/5 τρίποντα και ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 14 πόντους (39-25), ενώ πήγε στα αποδυτήρια με ένα πολύ καλό +13 (43-30).

Με ένα γρήγορο 6-0 στην τρίτη περίοδο, το Περιστέρι ξέφυγε για πρώτη φορά με 19 πόντους (49-30).

Με ένα σερί 0-11 οι Λιθουανοί έδειξαν σημεία… ζωής (το 57-38 στο 25′ έγινε 57-49 στο 28′), όμως το Περιστέρι απάντησε με δύο τρίποντα (63-49), μετά το τάιμ άουτ του έξαλλου Σπανούλη και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 67-53.

Η Ρίτας έκανε ένα επιμέρους 8-23 στα πρώτα 7 λεπτά της τελευταίας περιόδου και πήρε το πρώτο της προβάδισμα στον αγώνα (75-76 στο 37′), αφού το Περιστέρι έβγαλε σημάδια κούρασης και έχασε το… καθαρό μυαλό που είχε στα πρώτα 30 λεπτά.

Ο Ράγκλαντ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (77-76) στο 1:47, ο Κόουλ αστόχησε και ο Ντάνγκουμπιτς με τρίποντο έκανε το 80-76. Ο Λοβ με 2/2 βολές έκανε το 82-76 και όλα τελείωσαν, με το Περιστέρι να προκρίνεται στους “16” με 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 43-30, 67-53, 83-80.