Ο Τολιόπουλος πέτυχε ένα απίθανο buzzer beater τρίποντο και οδήγησε τον Άρη στη νίκη με 88-87 επί του Προμηθέα στην Πάτρα και στους “4” της Stoiximan Basket League.

Ο Άρης έχει κάθε λόγο να φωνάζει για όσα αποφάσισαν οι διαιτητές, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Τολιόπουλος τον οδήγησε σε μια σπουδαία νίκη!

Η ομάδα της Πάτρας είχε νικήσει με 79-60 στον πρώτο αγώνα, όμως οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν δύο σερί νίκες και προκρίθηκαν στα ημιτελικά.

Ο Άρης θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Παναθηναϊκό, ο οποίος θα έχει το πλεονέκτημα έδρας, σε μια σειρά που θα κριθεί και αυτή στις δυο νίκες. Στην άλλη ημιτελική σειρά θα αναμετρηθούν Ολυμπιακός-Περιστέρι.

Κορυφαίος του Άρη ήταν ο Ρομπέρτο Γκάλινατ (28π., 8ρ.), εξαιρετικός ο Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς (17π.) και… ήρωας ο Βασίλης Τολιόπουλος (15π., 5ασ.).

Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Χάιμε Ετσενίκε (19π., 5ρ.), Χάντερ Χέιλ (18π.), Άντονι Κάουαν (17π.) και Κάμερον Ρέινολντς (14π., 6ρ.).

Ο Κρις Κόφι του Προμηθέα και ο Έρικ Ριντ του Άρη έμειναν εκτός εξάδας ξένων των ομάδων τους, άρα και εκτός δωδεκάδας.

Η εξέλιξη και τα videos του αγώνα:

Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, κυριαρχώντας σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκε με διαφορά 15 πόντων (16-31) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Μπλούμπεργκς να έχει φτάσει τους 10 πόντους!

Οι 31 πόντοι που πέτυχε ο Άρης στο πρώτο δεκάλεπτο είναι ρεκόρ σεζόν για την ομάδα του Καστρίτη!

Μάλιστα, στο τέλος της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή των 18 πόντων (32-50), με τον Άρη να κυριαρχεί στα ριμπάουντ, έχοντας 29 έναντι μόλις 11 του Προμηθέα!

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα buzzer beater τρίποντο του Μπαζίνα (35-50).

Στο τρίτο δεκάλεπτο φορτώθηκαν με φάουλ οι Μποχωρίδης (4), Σανόγκο (4), Γκάλινατ (3), ενώ ο Χάρελ τραυματίστηκε στο πόδι και αποχώρησε από τον αγώνα.

O Προμηθέας με μπροστάρη τον Χέιλ μείωσε στους 6 πόντους (50-56), όμως ο Αμερικανός φορτώθηκε με 4ο φάουλ.

Ο εξαιρετικός Γκάλινατ πέτυχε 4 σερί πόντους και έδωσε ξανά στον Άρη διψήφια διαφορά (50-60), όμως οι Πατρινοί μείωσαν στον πόντο με τον κυρίαρχο Ετσενίκε (63-64), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Μάλιστα, στο τέλος της τρίτης περιόδου, ο Άρης έχασε προσωρινά και τον… έξαλλο Σίλβιο Ντε Σόουζα με τραυματισμό, με τον Ανγκολέζο σέντερ να κλωτσάει ότι έβρισκε μπροστά του στον πάγκο!

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Προμηθέας πήρε το πρώτο του προβάδισμα στον αγώνα (66-64) μετά το αρχικό 4-3, ενώ είχε βρεθεί ακόμα και στο -18 (32-50)!

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι εξελίχθηκε σε… θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, ο Χέιλ έκανε το 82-79, ο Σταρκ ισοφάρισε με τρίποντο (82-82), ο Χέιλ αστόχησε και ο Γκάλινατ με 2/2 βολές έκανε το 82-84.

Ο Πάπας αστόχησε σε τρίποντο, ο Ρέινολντς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με τρίποντο στα 29” έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (85-84).

Ο Σταρκ αστόχησε σε δίποντο, ο Πάπας έβαλε 2/2 βολές (87-84) στα 8.2”, ο Προμηθέας έκανε σκόπιμα φάουλ στον Τολιόπουλο στα 4.7”, ο Έλληνας γκαρντ έβαλε την πρώτη βολή (87-85), έχασε τη δεύτερη, όμως έβαλε ένα απίθανο buzzer beater τρίποντο (87-88) και έστειλε δίκαια στον Άρη στους “4”!

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 35-50, 63-64, 87-88