Στους “8” του Eurobasket U16 που διεξάγεται στο Νόβι Σαντ της Σερβίας προκρίθηκε η Εθνική μας ομάδα των Παίδων, που νίκησε στον πρώτο νοκ άουτ αγώνα, στη φάση των “16” την Εσθονία με 83-66!

Στον αυριανό (Τετάρτη) προημιτελικό η Ελλάδα θα αναμετρηθεί με τον νικητή του αγώνα Ισπανία-Μαυροβούνιο ο οποίος διεξάγεται στις 21:30.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου απέδειξε… και στην πράξη ότι έπαιξε και για τον αρχηγό της, Αναστάση Κωστόπουλο, ο οποίος έχει χάσει τη διοργάνωση λόγω του τραυματισμού του στο κεφάλι στον αγώνα με την Τουρκία!

Μάλιστα κατά την ανάκρουση των Εθνικών ύμνων, οι συμπαίκτες του Κωστόπουλου φόρεσαν ομοιόμορφες φανέλες με το όνομα και τον αριθμό φανέλας του, το Νο8!

Αν κι η Εθνική μας ήταν πολύ άστοχη στο πρώτο μέρος, είχε οριακό προβάδισμα 33-32, δίχως να έχει εκμεταλλευτεί τις 17 επιπλέον κατοχές (!) που προήλθαν από τα εννέα επιπλέον επιθετικά ριμπάουντ και τα οκτώ λιγότερα λάθη από τους Εσθονούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η ελληνική ομάδα ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένη, είχε ορθότερες επιλογές κι όσο ο αγώνας προχωρούσε άρχισε να φαίνεται η ξεκάθαρη υπεροχή της επί των Εσθονών.

Με πολύ καλή άμυνα, η Ελλάδα κράτησε πολύ χαμηλά το μακρινό σουτ των αντιπάλων (3/26 τρίποντα οι Εσθονοί) ενώ σιγά-σιγά τα ποσοστά της, βελτιώνονταν. Από το 56-49 της τρίτης περιόδου τελείωσε ουσιαστικά και η όποια αντίσταση του αντιπάλου των Παίδων μας, αφού στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα ήταν απόλυτη κυρίαρχη!

Εκτίναξε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και μέχρι το φινάλε την αύξανε!

Είναι η πρώτη Εθνική που το φετινό καλοκαίρι κατορθώνει να περάσει σε οκτάδα διοργάνωσης, αφού ούτε η U20 (Νέοι) ούτε η U18 (έφηβοι) κατάφεραν να φτάσουν στα προημιτελικά στα αντίστοιχα Eurobasket!

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 32-33, 49-56, 66-83

Εσθονία (Πάρκονεν): Ίλβερ 7, Ρεινάρντ 3, Ρίισμαα 14, Ρούουμπελ 6, Σούουρογκ 2, Άαβ 3, Χέινλα 8, Κασεμετς, Κιρσιπουου 14, Πέτερσον, Ράλεντ 8, Τουμ 1

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Φιλίππου 4, Φίλλιος 8 (2/2 τριπ.), Καλόγηρος 17 (9 ριμπ., 4 κλεψίματα), Κολοβέρος 13, Νικολαϊδης 12 (8 ριμπ., 4 ασ., 5 κλεψίματα), Καραμανλής 2,Παπασάβογλου 7, Πράπας 8, Τόλιας 9 (1), Τσάμης, Βησσαρίου 3

Η συγκίνηση του Κωστόπουλου: “Δεν έχω λόγια”…