Προμηθέας-ΑΕΚ

O Προμηθέας επιβλήθηκε εύκολα με 88-71 της ΑΕΚ στον δεύτερο ημιτελικό του Super Cup, που διεξάγεται στο “Δ. Τόφαλος” της Πάτρας και θα αγωνιστεί με τον Παναθηναϊκό στον τελικό της Κυριακής (26/9, 21:00).

Την Κυριακή (26/9), θα διεξαχθούν ο μικρός (16:30, Λαύριο-ΑΕΚ) και ο μεγάλος τελικός (21:00, Παναθηναϊκός-Προμηθέας) για την ανάδειξη του τροπαιούχου.

Ο Προμηθέας πήρε πέρσι τον τίτλο στο Περιστέρι και έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το repeat στη νεοσύστατη διοργάνωση του ΕΣΑΚΕ, παίζοντας στην έδρα του.

Παρόντες στο γήπεδο ήταν οι Παναγιώτης Γιαννάκης, Βαγγέλης Λιόλιος (Πρόεδρος ΕΟΚ) και Βαγγέλης Γαλατσόπουλος (Πρόεδρος ΕΣΑΚΕ).

Οι δηλώσεις του Παναγιώτη Γιαννάκη στην κάμερα της ΕΡΤ:

Ο αγώνας:

Μετά από ένα κλειστό πρώτο ημίχρονο (42-39), οι Πατρινοί ήταν καταιγιστικοί στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν ακόμα και με 20 πόντους (68-48 στο 27′) παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έχοντας πολυφωνία στην επίθεση.

Δείτε εδώ το κάρφωμα αλά NBA του Κέντρικ Ρέι!

Ρέι, Ρογκαβόπουλος, Χαντ και Μάιλς εκτελούσαν από… παντού την ώρα που η ομάδα του Στέφανου Δέδα προσπαθούσε να παίξει run and gun αλλά ήταν πολύ άστοχη και τα περίμενε όλα από τους Χάρις, Ανγκόλα και Γέλοβατς.

Ο Κασιμίρο έστησε άριστα την ομάδα του, η οποία ήταν εξαιρετική και στις δύο άκρες του παρκέ, παίζοντας ομαδικά, γρήγορα και βγάζοντας πολλούς πρωταγωνιστές.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 73-57 και η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 73-57, 88-71