'Άρης-Περιστέρι

Συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία το Περιστέρι, καθώς πέρασε και από το “Nick Galis Hall” νικώντας τον Άρη με 68-62 και παρέμεινε αήττητο να οδηγεί την κούρσα της Basket League (6-0).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη να τρέχει ένα σερί 10-0 και το Περιστέρι να κάνει σημαντικά λάθη (5) και να μην έχει βρει σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα.

Η συνέχεια, ωστόσο, ανήκε στους φιλοξενούμενους με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να ευστοχεί σε 2 τρίποντα και το Περιστέρι να παίρνει το προβάδισμα με 16-12. Τελικά, η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να προηγείται με 18-14.

Ο Άρης προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και τα κατάφερε αλλά δεν κράτησε για πολύ καθώς το υπέρ 30-29 έγινε 38-30 με ένα φοβερό coast to coast του Χάροου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μόνο για το Περιστέρι, καθώς η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Το Περιστέρι ήταν καταιγιστικό, τρέχοντας εξαιρετικό σερί και παίζοντας εξοντωτική άμυνα κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά ακόμα και στο +15 (54-39).

Ο Άρης είχε κακές επιλογές στην επίθεσή του με δύσκολα σουτ και χωρίς να υπάρχει κάποια οργανωμένη εκτέλεση.

Ωστόσο, το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά έγινε “ροντέο” με τον Άρη να μειώνει ακόμα και στον 1 πόντο (61-60).

Βέβαια, ο Χάροου έδωσε και πάλι τη λύση, καθώς με δικό του τρίποντο έκανε το σκορ 64-60, για να φτάσουμε στο τελικό 68-62 για την ομάδα του Περιστερίου.

Πολυτιμότερος παίκτης για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν ο Ράιαν Χάροου με 20 πόντους, ενώ από κοντά ήταν και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από την πλευρά του Άρη ο Ραμόν Χάρις ήταν ο πιο παραγωγικός παίκτης με 14 πόντους (4/7 τριπ.), ενώ καλή παρουσία είχαν και οι Μπόρις Νταλό (12 πόντοι) και Λάκι Τζόουνς (11 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-38, 43-56

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Τζόουνς 11 (2), Κάιζερ 2, Βεργίνης, Μποχωρίδης 5 (1), Φλιώνης, Μπελ 8 (2), Νταλό 12 (1), Χρηστίδης 6, Σλαφτσάκης, ΜακΓκι 1, Χάρις 14 (4), Αγγέλου 3.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης, Μουράτος, Αγραβάνης 4, Φιλιππάκος 2, Ντάνιελ 8, Καράμπελας, Βασιλόπουλος 13 (2), Κλαρκ 4 (1), Σίρκο 3, Γκρέι 7 (1), Μπεντίλ 7 (1), Χάροου 20 (2).