Την τρίτη του νίκη στη Euroleague πέτυχε την Πέμπτη (31/10) ο Παναθηναϊκός με 86-70 επί της Εφές στο ΟΑΚΑ, για την 6η αγωνιστική της διοργάνωσης!

Το δίδυμο Νικ Καλάθη (double-double με 11π.-10ασ.) – Ταϊρίς Ράις (18π.) ήταν εγγύηση, ο Παπαγιάννης έκανε εντυπωσιακή επανεμφάνιση στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 block, ενώ ο Παπαπέτρου πρόλαβε να πετύχει 14 πόντους, τους 12 στο δεύτερο 20άλεπτο!

Για πρώτη φορά φέτος, στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός… δεν χρειάστηκε τον Τζίμερ Φριντέτ που πέτυχε και τους 11 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο κι έπαιξε μόλις 5:18 στο δεύτερο ημίχρονο, δείγμα των πολλών πρωταγωνιστών που ανέδειξε η ομάδα του Πεδουλάκη!

Κλειδί όμως ήταν και η άμυνά του, η προστασία του αμυντικού ριμπάουντ (μόλις 8 η Εφές, τα 2 στο δεύτερο ημίχρονο) και η ενέργεια!

Ταϊρίς Ράις

Πιο σκληρός, πιο δυναμικός και αποφασισμένος έπειτα από την εμφάνισή του στη Μόσχα, μπήκε ο Παναθηναϊκός στο παρκέ του ΟΑΚΑ, απέναντι σε μια ταλαντούχα επιθετική ομάδα.

Έχοντας δεχτεί 15 τρίποντα στον τελευταίο του αγώνα, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη γνώριζαν ότι η Εφές είναι… σεσημασμένη τα δύο τελευταία χρόνια για το μακρινό της σουτ και δεν της το επέτρεψαν.

Και με 3/6 “πράσινα” καλάθια από τα 6.75μ., δύο του Φριντέτ κι ένα του Ράις ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 20-10 έπειτα από 6:51 αγώνα!

Ο Σιμόν με τον Ντάνστον και τον άλλοτε παίκτη του Παναθηναϊκού Κρις Σίνγκλετον μάζεψαν τη διαφορά στους 5 στο δεκάλεπτο (24-19) και η ευφυία του Μίτσιτς έφεραν την Εφές σε απόσταση βολής στη Β’ περίοδο, 29-28.

Ο Καλάθης με τον Φριντέτ (3/4 τριπ., 11 πόντοι στο ημίχρονο) κράτησαν το προβάδισμα του Παναθηναϊκού (42-38) με την Εφές να έχει μείνει στο 1/12 τρίποντα (και 6/30 στο φινάλε), έναντι των 5/11 της ελληνικής ομάδας!

Δείτε το 3ο τρίποντο του Φριντέτ από ασίστ του Νικ Καλάθη:

Ο Σέιν Λάρκιν έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό όταν πέτυχε 10 πόντους στη Γ’ περίοδο και έβαλε την Εφές στη θέση του οδηγού για πρώτη φορά στον αγώνα, μετά φυσικά από το πρώτο καλάθι του αγώνα…

Ο Αμερικανός ισοφάρισε με τρίποντο 51-51 και στην επόμενη επίθεση πήρε το 4ο φάουλ του Γουάιλι και με 3 βολές έκανε το 54-51 για την τουρκική ομάδα με 4:42 για τα 30:00.

Το φάουλ του Γουάιλι έφερε πίσω στο παρκέ τον Γιώργο Παπαγιάννη που ‘χε παίξει μόλις 84 δευτερόλεπτα στη β’ περίοδο!

allstarbasket.grΜε έξι πόντους (και 4 ριμπάουντ) του πανύψηλου Έλληνα σέντερ, άλλους 4 του Ράις και δύο βολές του πολύ θετικού Παπαπέτρου στη Γ’ περίοδο (7π. σε αυτό το διάστημα) ο Παναθηναϊκός έκανε 12-0 σερί κι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 63-54!

Ο Λάρκιν βρισκόταν σε τρομερή κατάσταση, πέτυχε τους 9 από τους 12 επόμενους πόντους της περυσινής φιναλίστ της Euroleague και την κράτησε σε ένα διάστημα… απελπισίας, αφού ο Μίτσιτς επιδόθηκε σε πολλά λάθη, ο Σίνγκλετον προσπαθούσε να μην κάνει το 5ο φάουλ του κι η Εφές έμοιαζε “γυμνή”.

Με εγγύηση το δίδυμο Καλάθη-Ράις στην περιφέρεια κι ας έμεινε στον πάγκο σε όλη τη Δ’ περίοδο ο Φριντέτ, ο Παναθηναϊκός δεν διακινδύνευσε το προβάδισμά του! Ήταν μαχητικός στην άμυνα, έχασε ελάχιστα ριμπάουντ στη δική του ρακέτα και βρήκε σκορ από πολλούς παίκτες για να φτάσει με ασφάλεια στο φινάλε, στην επικράτηση με 86-70!

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 42-38, 63-54, 86-70