Παράταση στην ελπίδα θα προσπαθήσει να δώσει την Πέμπτη ο Ολυμπιακός, αφού έχασε την πρώτη ευκαιρία να διεκδικήσει το break στη Ζαλγκίριο Αρένα το βράδυ της Τρίτης. Η καταπληκτική Ζαλγκίρις τον νίκησε 80-60 κι έκανε το 2-1 στη σειρά.

Οι Λιθουανοί έκαναν ένα φανταστικό παιχνίδι, με άριστη τακτική κι εφαρμογή της, και χτύπησαν τον Ολυμπιακό μέσα στη ρακέτα, όπου προφανώς και πονούσε λόγω των ζητημάτων που αντιμετωπίζουν παίκτες του με τραυματισμούς.

Μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε 84% στα δίποντα, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 72,7%.

Επιθέσεις με υπομονή, πολύ καλή κυκλοφορία, καλό spacing ήταν τα φαινομενικά απλά, αλλά τόσο δύσκολα να τα έχει κάποιος σε διάρκεια 40 λεπτών, όπως έχει πετύχει η ομάδα-πρότυπο της φετινής Εuroleague.

Όχι, δεν συνιστά δικαιολογία για τον Ολυμπιακό η πολύ καλή εμφάνιση των Λιθουανών που απέχουν μια νίκη από την επιστροφή τους σε Final 4 έπειτα από το 1999!

Ο Ολυμπιακός έκανε καλό ξεκίνημα, προηγήθηκε 13-8 αλλά πολύ γρήγορα “παραδόθηκε”.

Η ανεξήγητη παραμονή του Μπράιαν Ρόμπερτς στον πάγκο ενώ είχε ξεκινήσει καλά με επτά πόντους από 3/3 σουτ, αλλά η αδυναμία του να αντιμετωπίσει, κυρίως τον Μπράντον Ντέιβις στο ζωγραφιστό, έφεραν γρήγορα τη Ζαλγκίρις στη θέση του οδηγού. Η διαφορά έφτασε και στους 17 πόντους (47-30) λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο (47-36).

Το 6-0 σερί στο τέλος του πρώτου 20άλεπτου ήταν η τελευτασία του αντίδραση. στην τρίτη περίοδο δεν ήλθε τίποτα καλύτερο, ο Ολυμπιακός συμβιβάστηκε γρήγορα με την διαμόρφωση του 2-1 υπέρ της Ζαλγκίρις και στην τελευταία περίοδο ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκούρασε τον Βασίλη Σπανούλη, ώστε την Πέμπτη, στον τέταρτο αγώνα να μπορέσει να καθοδηγήσει τον Ολυμπιακό στην τελευταία ευκαιρία ισοφάρισης της σειράς.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το ματς με 4/22 τρίποντα, μόλις 12 ασίστ έναντι 23 της Ζαλγκίρις και η τελική διαφορά των 20 πόντων μοιάζει απολύτως φυσιολογική και ταυτόσιμη με την εικόνα αλλά και τη στατιστική του 40άλεπτου.