Παρτιζάν

Η Παρτιζάν είναι Κυπελλούχος Σερβίας, καθώς πήρε τη νίκη σε έναν αγώνα για γερά νεύρα, με 76-74 επί του Ερυθρού Αστέρα, το βράδυ της Κυριακής (17/02).

Σε ένα παιχνίδι θρίλερ από το ξεκίνημά του, η Παρτιζάν ήταν καλύτερη στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε στη λήξη της με 19-18.

Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς προσπάθησε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, αλλά η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι διατήρησε βραχεία κεφαλή στο σκορ, στο ημίχρονο του αγώνα (37-33).

Στη συνέχεια ο Ερυθρός Αστέρας μπόρεσε να αντιδράσει και κατάφερε να περάσει μπροστά με 57-55. Η Παρτιζάν, ωστόσο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άλεξ Ρένφρο, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 10 ασίστ και 7 ριμπάουντ μπόρεσε να παραμείνει κοντά στον Ερυθρό Αστέρα.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές και με το σκορ στο 74-74 ο Λέντλεϊ (18 πόντοι) ευστόχησε στις δύο τελευταίες για να γράψει το τελικό 76-74.

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν πρόλαβε να εκδηλώσει την τελευταία του επίθεση και έτσι η Παρτιζάν στέφθηκε Κυπελλούχους Σερβίας.

Ο Στράτος Περπέρογλου κυμάνθηκε σε ρηχά νερά καθώς έμεινε στους 3 πόντους και σε 5 ριμπάουντ σε 26 λεπτά.