Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Πέμπτη την Εφές με 91-74 στο Παλάου Μπλαουγκράνα, στην πρώτη αγωνιστική της EuroLeague βγάζοντας πολύ καλή εικόνα.

Η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου έκανε 22-10 στην τελευταία περίοδο κι έκανε τη διαφορά σε ένα παιχνίδι που ήταν κλειστό για τρεις περιόδους.

Η πολυφωνία της Μπαρτσελόνα σε όλη τη διάρκεια κι η μονοτονία της Εφές στην τελευταία περίοδο, όπου ο Σέιν Λάρκιν σκόραρε οκτώ από τους δέκα πόντους της ομάδας του Ερντέμ Τζαν, έκαναν τη διαφορά.

Η τουρκική ομάδα έβγαλε κόπωση και “βραχυκύκλωσε” στο τέλος, όταν μόνο ο Λάρκιν σκόραρε για 8:27 τους οκτώ πόντους της, πριν φτάσει στο σύνολο των δέκα με το καλάθι του Μπράιαντ.

Αντιθέτως, η Μπαρτσελόνα, με ηγέτη τον Λαπροβίτολα και καθοριστικούς τους ψηλούς της, Βίλι Ερνανγκόμεθ, Γιαν Βέσελι, χτύπησε στο ζωγραφιστό, είχε εξαιρετικό ποσοστό από κοντά και γενικά, στο δίποντο (32/42, 72,6%) και έδειξε χαρακτήρα.

Ειδικά σε όποια ξεσπάσματα της Εφές που προσπέρασε σε ορισμένα σημεία του αγώνα έως το 30′.

Δείτε τον Νίκο Λαπροβίτολα να ανοίγει το γήπεδο για τον Βέσελι που τελειώνει με κάρφωμα, στο τελευταίο καλάθι του πρώτου μέρους.

Ο Ερνανγκόμεθ τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους από 7/8 δίποντα, 4/6 βολές, 13 εκ των οποίων ήλθαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Βέσελι είχε 16 πόντους με 8/11 σουτ, άλλους 10 ο Τζαμπάρι Πάρκερ που φάνηκε κυρίως στο τέλος.

Ο Λαπροβίτολα είχε 13 πόντους και 8 ασίστ!

Πλην του Λάρκιν (16π.), η Εφές είχε με 10 πόντους τους Ταϊρίκ Τζόουνς-Ελάιτζα Μπράιαντ.

Ο Γουίλι Κλάιμπερν δεν ήταν καλά, πολύ νευρικός, βιαστικός κι είχε 7 πόντους με 2/8 σουτ, ενώ ο Ζίζιτς πέτυχε 7 από τους 9 πόντους του στην πρώτη περίοδο, όταν η Εφές προηγήθηκε με 19-15 πριν προλάβει η Μπάρτσα με 7-0 να κλείσει την περίοδο 22-19.

Στο Παλάου Μπλαουγκράνα βρέθηκε και ο πρόεδρος της EuroLeague, Ντέγιαν Μποντιρόγκα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-34, 69-64, 91-74