Προμηθέας-Μούρθια

Ο Προμηθέας Πάτρας βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση στα προημιτελικά του BCL, αφού επικράτησε 79-78 της Μούρθια στο “Δ. Τόφαλος”.

Έπειτα από μία συγκλονιστική τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασε στη νίκη χάρη σε δίποντο του Χάντερ Χέιλ στα 13’3” πριν από το τέλος.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη ήττα του ισπανικού συλλόγου στη διοργάνωση, έπειτα από αυτή με… θύτη την Ντερτόνα.

Κατά συνέπεια, ο Προμηθέας έπιασε τη Μούρθια στο 3-1 του Group L της φάσης των “16”, χωρίς ωστόσο να καλύψει τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου.

Η ουσία είναι ότι έχει τον πρώτο λόγο σε σχέση με ΑΕΚ και Χάποελ Χολόν για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Άντονι Κάουαν με τους 22 πόντους, τις 4 ασίστ και τα τρία διαδοχικά τρίποντα στην τελευταία περίοδο, ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων.

Ο Χάιμε Ετσενίκε ακολούθησε με 17 πόντους-4 ριμπάουντ, ενώ ο Χάντερ Χέιλ προσέθεσε 14π.-5ρ.-5ασ. και, βέβαια, έβαλε το νικητήριο καλάθι.

Στον αντίποδα, ο Ντάστιν Σλίβα μέτρησε 19 πόντους, ο Ρόντιονς Κούρουκς 15π. και ο Χάουαρντ Σαντ-Ρόος 10π.

Οι γηπεδούχοι είχαν 42% στο τρίποντο (8/19 προσπάθειες, έναντι 9/27) και 7 περισσότερα ριμπάουντ (35-27), ενώ οι φιλοξενούμενοι υπερίσχυσαν στις ασίστ (15-22).

Νευρικές ήταν οι ομάδες στο ξεκίνημα, με τα λάθη και την αστοχία να αποτελούν τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και, παράλληλα, διατήρησε την καλή αμυντική λειτουργία.

Το 39-38 έγινε 46-38 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, προτού η Μούρθια μαζέψει τη διαφορά και επανέλθει δυναμικά.

Από το 61-63 και μέχρι το τέλος, το σκορ άλλαξε χέρια οκτώ φορές, με τελευταία το καλάθι του Χέιλ, δεδομένου ότι ο Κούρουκς αστόχησε στην τελευταία επίθεση της ισπανικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 39-36, 59-55, 79-78