Παρτιζάν-Εφές

Μία πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε η Παρτιζάν Βελιγραδίου, η οποία επικράτησε 82-79 της Εφές για τη 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 5-9, ενώ εκείνη του Εργκίν Αταμάν έπεσε στο 7-7.

Υπενθυμίζεται ότι η Παρτιζάν προερχόταν από πέντε σερί ατυχή αποτελέσματα και η Εφές γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά την εντός έδρας από την Μπασκόνια.

Κορυφαίοι των νικητών οι Ντάντε Έξουμ (18π.), Τζέιμς Νάναλι (18π.-7ασ.), Κέβιν Πάντερ (18π.), ενώ ο Ματίας Λεσόρ προσέφερε με 13π.

Στον αντίποδα, ο ηρωικός Ροντρίγκ Μπομπουά έβαλε 30 πόντους, ο Άντε Ζίζιτς άλλους 20 (συν 9 ριμπάουντ) και ο Βασίλιε Μίτσιτς βελτιώθηκε σταδιακά (14π.-6ασ.).

Με σχεδόν 70% εκτέλεσαν στα δίποντα οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν και 16/16 βολές, καμουφλάροντας το 22% στα τρίποντα και τη διαφορά στα ριμπάουντ (26-35).

Το ματς έληξε 82-79, ωστόσο η απόσταση στη συνολική αξιολόγηση ήταν πολύ μεγάλη (101-79).

Με το σταγονόμετρο σκόραραν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Ροντρίγκ Μπομπουά σημείωσε τους 6 από τους 10 πόντους της Εφές.

Κι ενώ η Παρτιζάν ξανασκόραρε 14 πόντους στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν 27 και πήραν τα ηνία του αγώνα.

Ο Μπομπουά ήταν ζεστός ξανά, ενώ ο Άντε Ζίζιτς απέκτησε συχνή επαφή με το αντίπαλο καλάθι, φτάνοντας τους 15 πόντους σε ένα ημίχρονο.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς δεν ήταν σε καλή βραδιά (άρχισε με 0/5 τρίποντα), όμως, το γεγονός ότι αποχώρησε υποβασταζόμενος άγχωσε την Εφές.

Στο μεταξύ, η Παρτιζάν ανέκαμψε στην τρίτη περίοδο και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα από το 18-17 του δευτέρου δεκαλέπτου (53-52).

Αρχικά, η Εφές είχε το προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά το 63-67 μετατράπηκε σε 70-67 και το μομέντουμ άλλαξε χέρια.

Ο Ζίζιτς είχε σιγήσει στο β’ μέρος, ενώ αντίθετα ο Μπομπουά πάλευε με τη στήριξη του Μίτσιτς, ο οποίος στο μεταξύ επέστρεψε και προσέφερε πολύ δημιουργικά (6 ασίστ).

Ο Τζέιμς Νάναλι έφτασε τους 18 πόντους με 2/2 βολές στα 11” και έγραψε το 80-76. Ο Αμάτ Εμπαγέ μείωσε με τρίποντο στα 4”, ο Κέβιν Πάντερ αποδείχθηκε ψύχραιμος στις βολές των 3” και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 28-37, 53-54, 82-79