Την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους γνώρισαν οι Μιλγουόκι Μπακς στην τελική ευθεία της κανονικής περιόδου του ΝΒΑ, αυτήν τη φορά με 109-122 από τους Νιου Γιορκ Νικς, παρά την προσπάθεια του Αντετοκούνμπο.

Ο Γιάννης που επέστρεψε έπειτα από την απουσία του από τον αγώνα με τους Ράπτορς, πέτυχε 28 πόντους με 10/20 σουτ, 8/11 βολές, πήρε 15 ριμπάουντ κι έδωσε 8 ασίστ, όμως οι Μπακς δεν απέφυγαν τη νέα ήττα.

Με 47-31 ρεκόρ, εξασφάλισαν μεν, μαθηματικά, τη συμμετοχή τους στα playoffs, όμως Ορλάντο Μάτζικ και Νιου Γιορκ Νικς βρίσκονται πλέον πιο κοντά τους, με 46-32 και 45-32.

Μάλιστα αμφότεροι με τις νίκες τους προσπέρασαν απόψε το Κλίβελαντ (46-33) που έχασε στο Λος Άντζελες από τους Κλίπερς και είναι στις θέσεις 3 και 4 της Ανατολής, που δίνει πλεονέκτημα έδρας στην Α’ φάση των playoffs.

Με μόλις τέσσερις αγώνες να έχουν απομείνει στην κανονική περίοδο, οι Μιλγουόκι Μπακς “παίζουν με τη φωτιά” για τη θέση τους, αλλά το πιο σημαντικό είναι η εικόνα τους.

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ ήταν σε μέτρια βραδιά με 23 πόντους από 4/11 σουτ, τα 1/7 τρίποντα, ο Κρις Μίντλετον χτύπησε στο στόμα κι έμεινε μόνο 13 λεπτά στο παρκέ. Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς μετρά το μεγαλύτερο σερί ηττών της φέτος με τέσσερις, ενώ από τους επτά τελευταίους αγώνες της, έχει χάσει στους έξι!

Κι επόμενος αγώνας τους, είναι τα ξημερώματα της Τετάρτης με τους Μπόστον Σέλτικς που είναι πρώτοι με 62-16 κι έρχονται από πέντε σερί νίκες!

Οι Νικς είχαν πάλι τον Τζέιλεν Μπράνσον σε σπουδαία βραδιά με 43 πόντους, μετρώντας φέτος 37,2 πόντους απέναντι στο Μιλγουόκι.

Ο πρώην Buck, Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο πέτυχε άλλους 26 πόντους με 8/11 τρίποντα για τη Νέα Υόρκη που κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, μετά από το προβάδισμα του Μιλγουόκι στο πρώτο μισό.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-25, 61-50, 85-89, 109-122