ΠΑΟΚ-Τενερίφη

Ο Φιλ Γκος δεν μπορούσε να αγωνιστεί οπότε η αποστολή του ΠΑΟΚ απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου του Τενερίφη ήταν εξ ορισμού δύσκολη. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε εντός έδρας 77-85 και κατέλαβε την τέταρτη θέση στον όμιλό της στο Basketball Champions League το βράδυ της Τρίτης (05/02).

Κι αυτό συνέβη διότι η Ναντέρ νίκησε στο Ισραήλ τη Χολόν και στην ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ υπερτερούσε κατακτώντας την τρίτη θέση. Αυτό σημαίνει ότι στην κλήρωση της Παρασκευής (08/02) ο ΠΑΟΚ θα πέσει με κάποιον από τους άλλους τρεις πρώτους των υπολοίπων ομίλων.

Ο ΠΑΟΚ κράτησε χαμηλά στο σκορ την ισπανική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, με την καλή του άμυνα κι ειδικά στην περιφέρεια. Προηγήθηκε 18-17 στο δεκάλεπτο και 30-27 με 2:15 για το ημίχρονο.

Ο Χάτσερ είχε τον πρώτο λόγο επιθετικά, αλλά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν πήρε βοήθεια από τους υπόλοιπους Αμερικανούς, Γκάρετ, Τζέφερσον (άποντοι) και Τζόουνς (2π.)

Ωστόσο δέχτηκε 8-2 σερί μέχρι τη λήξη και κυρίως δύο τρίποντα από τους Στάιγκερ-Αμπρομαΐτις, ενώ σε όλο το προηγούμενο ματς είχε δεχτεί μόλις δύο από τα 6.75μ..

Ο Κόλτον Άιβερσον έκανε μεγάλη ζημιά στον ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο όπου πέτυχε 10 μαζεμένους πόντους σε σχεδόν έξι λεπτά. Με δεδομένη την αδυναμία του Τζέφερσον να τον μαρκάρει, ο πολύ δυνατός Αμερικανός οδήγησε την Τενερίφη σε προβάδισμα που έφτασε και στους 10 πόντους, 50-40.

Εκεί όμως αντέδρασε ο Λίνος Χρυσικόπουλος που με τη σειρά του πέτυχε 10 μαζεμένους πόντους σε αυτήν την περίοδο κι ο ΠΑΟΚ μείωσε 49-53. Με δύο καλάθια του Γκάρετ ο ΠΑΟΚ μείωσε 55-58 στη λήξη της περιόδου.

ΠΑΟΚ-ΤενερίφηΚι ο ζεστός Χάτσερ έβαλε την ελληνική ομάδα μπροστά όταν αποφάσισε να δείξει το καλό του πρόσωπο. Με 7:45 για τη λήξη του αγώνα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 64-61 από τρίποντο του Αμερικανού.

Εκεί όμως τελείωσε η “βενζίνη” για τον ΠΑΟΚ, που δέχτηκε ταυτόχρονα σφύριγμα για αντιαθλητικό και τεχνική ποινή στον πάγκο του για διαμαρτυρία. Η Τενερίφη προσπέρασε 67-65 και με κορυφαίο τον Άιβερσον που έβαλε 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε και διαφορά ασφαλείας. Έφτασε στο τελικό 85-77 με την ισπανική ομάδα να τερματίζει πρώτη, δεύτερη τη Βενέτσια, τρίτη τη Ναντέρ και τέταρτο τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-35, 55-58, 77-85.