Ο Άρης νίκησε τον ΠΑΟΚ στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο με 77-63 στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη στο πρωτάθλημα όπου βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-7, είναι τέταρτη και πιστοποιεί εντός κι εκτός συνόρων την αγωνιστική της “εκτόξευση”.

Ο Ρόνι Χάρελ ήταν το πρόσωπο του ντέρμπι με απολογισμό 21 πόντους, 7 κλεψίματα (!), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Ο ΠΑΟΚ το πάλεψε, τον πλήγωσε ότι δεν είχε καλό μακρινό σουτ (3/16 τρίποντα) και τα 14 επιθετικά ριμπάουντ του Άρη κι έμεινε κοντά στο σκορ για σχεδόν 32-33 λεπτά.

Τότε ήλθε η έκρηξη του Τολιόπουλου (20π., οι 13 στη Δ’ περίοδο) που πέτυχε 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του όταν από το 63-55, έφυγε 75-61!

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Τζαμάνι ΜακΝις που πέτυχε 20 πόντους με 9/9 δίποντα, 2/6 βολές.

Πλέον ο “δικέφαλος” έχει 8-10 ρεκόρ.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την Πέμπτη, στον προημιτελικό του Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Γιάννης Καστρίτης δεν είχε τους Ρομπέρτο Γκάλινατ και Γιώργο Φίλλιο, οι οποίοι συνεχίζουν την αποθεραπεία τους.

Τον Μάικλ Γκίλμορ άφησε εκτός εξάδας ξένων ο Φώτης Τακιανός, ενώ ντεμπούτο με τη φανέλα του ΠΑΟΚ έκανε ο Μιχάλ Μιχαλάκ.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε με δίδυμο ψηλών ΜακΝις-Άλστον για να ελέγξει την “εναέρια κυκλοφορία” και προηγήθηκε με 16-11 σε 4,5 λεπτά, με οκτώ πόντους του πρώτου.

Ο προσανατολισμός της ομάδας του Tακιανού ήταν να χτυπήσει στη ρακέτα, ο Άρης όμως με Τολιόπουλο και Μποχωρίδη, αλλά και τον πανταχού παρών, Ρόνι Χάρελ, πήρε τα ηνία και το προβάδισμα (17-16) πριν κλείσει την περίοδο στο 24-22.

Οι ομάδες δυνάμωσαν στην άμυνα μετά από ένα πιο χορταστικό πρώτο δεκάλεπτο και ο Άρης προσάρμοσε την άμυνά του στους ψηλούς. Παράλληλα όμως, δεν έδωσε ελεύθερο σουτ στον ΠΑΟΚ που του έλειπε το τρίποντο, την ώρα που οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν για να χτίσουν την υπεροχή τους, έστω και με μικρή διαφορά.

Ταυτόχρονα ο Άρης έκανε μεγάλη ζημιά στον αντίπαλό του με το επιθετικό ριμπάουντ, ανανεώνοντας 7 επιθέσεις στο πρώτο μισό.

Με την ηγετική παρουσία του Χάρελ που πέτυχε άλλους 9 πόντους στη Β’ περίοδο κι έφτασε 15 στο ημίχρονο, οι “κίτρινοι” πήγαν στα αποδυτήρια με +4 στο ημίχρονο (40-36), αλλά ο ΠΑΟΚ είχε δείξει ότι μπορεί να σταθεί, παρά τα νέα του πρόσωπα, με τελευταίο τον Πολωνό Μίχαλακ.

Όμως στη Γ’ περίοδο η ομάδα του Τακιανού δεν έλυσε τα βασικά της ζητήματα στη βραδιά:

Δεν είχε σκορ από μακριά (3/11 τρίποντα σε 30 λεπτά, έναντι 8 του Άρη) και 12 χαμένα ριμπάουντ στην άμυνά του, που μετατράπηκαν σε ισάριθμες νέες επιθέσεις του Άρη.

Κι αντίστοιχα, ο ΠΑΟΚ είχε μόλις ένα επιθετικό, οπότε ούτε από εκεί μπορούσε να διορθώσει κάπως την κατάσταση των επιπλέον κατοχών στις οποίες κυριαρχούσε ο αντίπαλός του.

Με τους Σανόγκο-Μπάνκστον να δίνουν λύσεις στον Άρη στη Γ’ περίοδο, η διαφορά έφτασε έως τους 9 πόντους, 58-49, πριν ο ΠΑΟΚ κλείσει το δεκάλεπτο με 58-51.

Η άμυνα του Άρη έδωσε το ρυθμό και στην τελευταία περίοδο.

Ήταν η βάση για τη μεγαλύτερη διαφορά, έως τότε, της βραδιάς για το 62-50 μετά από 1:40 αγώνα. Μετά από έξι λεπτά στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ είχε μείνει στους 5 πόντους, αλλά η διαφορά δεν μεγάλωσε, διότι κι ο Άρης, δεν βρήκε εύκολο σκορ.

Είναι ενδεικτικό ότι στο τετράλεπτο 32-36, το επιμέρους σκορ ήταν 3-3.

Τη διαφορά ανέλαβε να την κάνει ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Άρη σε όλη τη σεζόν, Βασίλης Τολιόπουλος.

Έχοντας μείνει σε επτά πόντους από την Α’ περίοδο, ο Τολιόπουλος πέτυχε 8 πόντους, με δύο σερί τρίποντα στα 2:48 για να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +14, 72-58, πριν ο Σταρκ κάνει το +16 (77-61).

Ο αγώνας τελείωσε με 77-63 εν μέσω αποθέωσης των νικητών.

Tα δεκάλεπτα: 24-22, 40-36, 58-51, 77-63