Τον πρώτο τίτλο της ιστορίας τους πανηγυρίζουν οι εφτάψυχοι Βιρτζίνια Καβαλίερς, οι οποίοι λύγισαν με 85-77 στην παράταση το μαχητικό Τέξας Τεκ, στο μεγάλο τελικό του NCAA, που έλαβε χώρα στη Μινεάπολις τα ξημερώματα της Τρίτης (9/4).

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του κόουτς Τόνι Μπένετ έκλεισε μια εκπληκτική σεζόν με ρεκόρ 35-3.

Οι Καβαλίερς προηγήθηκαν με 32-29 στο ημίχρονο, ξέφυγαν ακόμα και με 10 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο (53-43), αλλά το μαχητικό Τέξας Τεκ γύρισε τον αγώνα και προηγήθηκε με 68-65 λίγο πριν το τέλος!

Ο κορυφαίος του αγώνα ΝτιΆντρε Χάντερ (27π., 9ρ.) ευστόχησε σε τρίποντο στα 12 δευτερόλεπτα και οδήγησε τον αγώνα στην παράταση (68-68), αφού το μακρινό σουτ του Τζάρετ Κάλβερ δεν βρήκε στόχο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Τέξας Τεκ προηγήθηκε με 73-70 με ένα ξέσπασμα του Ματ Μούνεϊ (10π.), όμως δύο βολές του Κάιλ Γκάι (24π.) μετά από ανύπαρκτο φάουλ και ένα τρίποντο του Χάντερ έβαλαν τους “Ιππότες” σε θέση οδηγού (75-73), αφού ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών στο τέλος.

Για τους νικητές ο Τάι Τζερόμ πρόσθεσε 16 πόντους, ενώ κορυφαίος για το Τέξας Τεκ ήταν ο Μπράντον Φράνσις με 17 πόντους.

Τα στατιστικά των δύο ομάδων: Βιρτζίνια-Τέξας Τεκ 85-77 στην παράταση (κανονική διάρκεια 68-68, ημίχρονο 32-29)