Μακάμπι Τελ Αβίβ

Ακόμα και… μαγικό ραβδί να πήρε μαζί του στο Τελ Αβίβ ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, τέτοια μεταμόρφωση της Μακάμπι δεν θα τη φανταζόταν ούτε ο ίδιος! Η “ομάδα του λαού “ισοπέδωσε” με 95-71 την Μπάγερν Μονάχου μέσα σε πρωτοφανή αποθέωση από 11.000 κόσμου!

Ήταν μόλις η δεύτερη νίκη της Μακάμπι σε 10 αγώνες και πρώτη εντός έδρας (!) έπειτα από τρεις ήττες μέσα στο σπίτι της!

Οι 11.000 Ισραηλινοί στην εξέδρα “παραληρούσαν”, οι παίκτες της Μακάμπι έβγαζαν από πάνω τους το στίγμα του 1-8 στα πρώτα εννέα ματς της σεζόν και στις court seats o Ντικέμπε Μουτόμπο το απολάμβανε κρατώντας την φανέλα και την μπάλα της Μακάμπι που του έδωσε ως δώρο η ομάδα του Ισραήλ, δια χειρών Ντορόν Τζάμσι!

Από την αρχή το θέαμα ήταν εντυπωσιακό αφού οι παίκτες της Μακάμπι Τελ Αβίβ έμοιαζαν… “σεληνιασμένοι” σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού. Επιθετικά είχαν πολύ λογικές και μελετημένες επιθέσεις και για αυτό σπανίως έχαναν σουτ.

Και το πάθος, η διάθεση και η ετοιμότητά τους ήταν τέτοια που ακόμη κι όταν έχαναν κάποιο σουτ, έπαιρναν ΟΛΑ τα επιθετικά ριμπάουντ.

Κι όταν λέμε όλα, εννοούμε ΟΛΑ!

Η Μακάμπι έχασε 12 προσπάθειες στα πρώτα 17 λεπτά του αγώνα και πήρε 12 επιθετικά ριμπάουντ! Η Μπάγερν είχε 0 (μηδέν) αμυντικά. Nαι! Μηδέν!

Το ημίχρονο τελείωσε με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να έχει 14 αμυντικά -13 επιθετικά ριμπάουντ και την Μπάγερν Μονάχου 3-2! Ο πρώτος που πήρε αμυντικό ριμπάουντ από την ομάδα του Ράντοβιτς ήταν ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 3:06 για το ημίχρονο!

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου προηγήθηκε με 27-17 στο δεκάλεπτο με 11/13 δίποντα και 1/4 τρίποντα και τελείωσε το ημίχρονο με 20/29 δίποντα, 1/6 τρίποντα και το σκορ στο 47-29 με πρώτο σκόρερ τον Ταρίκ Μπλακ (12π. με 5/7 δίποντα).

Η Μπάγερν Μονάχου έβγαλε μια αντίδραση στην τρίτη περίοδο, δεν άφησε την Μακάμπι να κάνει πάλι “πάρτι” ειδικά στη ρακέτα και με 10/16 σουτ μείωσε τη διαφορά στους 12.

Το ροτέισιον του Σφαιρόπουλου δεν ήταν αποδοτικό σε αυτό το δεκάλεπτο, τα σουτ ήταν άστοχα (3/12 διπ., 3/8) αλλά με “κάβα” το φοβερό πρώτο μισό του αγώνα οι Ισραηλινοί δεν πανικοβλήθηκαν.

Με τη συμβολή του Άλεξ Τάιους και κάποια τρίποντα, των Ζούσμαν, Ρολ, Καλοϊάρο, η Μακάμπι “λύθηκε” ξανά κι η διαφορά προσπέρασε και τους 20 πόντους στη Δ’ περίοδο, 81-59 με 5:26 για το τέλος.

Το σερί των έξι ηττών είχε πια λάβει τέλος κι είχε την υπογραφή του Έλληνα προπονητή Γιάννη Σφαιρόπουλου!

Ασφαλώς δεν λύνονται με μιας τα ζητήματα μιας ομάδας που είχε μια νίκη σε εννέα αγώνες, αλλά ο αγώνας της Πέμπτης (29/11) έδειξε ότι η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπαίνει πια σε έναν άλλο δρόμο και αρχίζει το δικό της “μαραθώνιο” να καλύψει το χαμένο έδαφος!

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 47-29, 67-55, 95-71

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ρέι 7, Γουίλμπεκιν 10 (2), Ο’Μπράιαντ 9 (1 τριπ., 10 ριμπ.), Καλοϊάρο 9 (1), Ρολ 14 (1), Κέιν 8 (1), Τάιους 13, Λεβί, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 4, Μπλακ 12 (6 ριμπ.), Ζούσμαν 9 (1).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς, Χομπς, Κινγκ, Κόπονεν 10 (2), Ραντόσεβιτς 4, Λούτσιτς 11, Λο 3, Ντζέντοβιτς 7, Γιόβιτς 6, Μπαρτέλ 9 (1), Γουίλιαμς 15 (3), Μπούκερ 6.