Βιλερμπάν-Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα “φλέρταρε” με δεύτερη ήττα στη σεζόν από την ελλιπέστατη Βιλερμπάν, όμως, στο τέλος βρήκε λύσεις και επικράτησε 82-75 στο “Αστρομπάλ”.

Η καταλανική ομάδα πήρε εκδίκηση για το πρόσφατο κάζο στη Βαρκελώνη από τον αποψινό της αντίπαλο και ανέβηκε στο 12-6 χάρη στους Νίκολα Μίροτιτς (19π.), Κόρι Χίγκινς (16π.-4ασ.), Άλεξ Αμπρίνες (14π.), Ρόκας Γιοκουμπάιτις (13π.-5ρ.-4ασ.).

Γιουσουφά Φαλ (23π.-6ρ.), Τζόνα Μάθιους (17π.-4ασ.), Σαρλ Καουντί (11π.), δεν κατάφεραν να αποτρέψουν το 6-12.

Υπενθυμίζεται ότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Νάντο Ντε Κολό, τον Ντέιβιντ Λάιτι και τον Άλεξ Τάιους, ενώ οι οι φιλοξενούμενοι τον Τόμας Σατοράνσκι.

Τέταρτη σερί ήττα για τη Βιλερμπάν (η τελευταία νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό στις 15/12), επανήλθε στις επιτυχίες η Μπαρτσελόνα μετά την εντός έδρας απώλεια από τη Βίρτους Μπολόνια.

Η Βιλερμπάν κατάφερε να κρατήσει τον αντίπαλο στους 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, με το τελευταίο καλάθι της Μπαρτσελόνα να επιτυγχάνεται στα 04:32.

Πιθανώς ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να επανέφερε εκείνες τις στιγμές στο μυαλό του τη δήλωση που είχε κάνει στις 9 Δεκεμβρίου (είχε υποστηρίξει ότι η ASVEL διαθέτει την καλύτερη άμυνα στη EuroLeague).

Η καταλανική ομάδα αφυπνίστηκε προς στιγμήν στο δεύτερο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου με σερί 8-0 και δύο διαδοχικά τρίποντα του Αμπρίνες, ο οποίος έβαλε και τρίτο λίγο αργότερα.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε μέχρι το +11 και έκλεισε το ημίχρονο στο +9, αλλά η αξιόμαχη Βιλερμπάν άρχισε το δεύτερο μέρος με σερί 12-0 και προσπέρασε (45-42).

Το πρώτο καλάθι της καταλανικής ομάδας σημειώθηκε από τον Γιοκουμπάιτις, αφού προηγουμένως είχαν κυλήσει 03:16.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά την Μπαρτσελόνα με 63-60, ωστόσο η Βιλερμπάν προσπέρασε στην αρχή του τέταρτου και δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι τα 02:28.

Προς το τέλος, ο Χίγκινς κέρδισε τα απαραίτητα φάουλ, αποδείχθηκε ψύχραιμος στις βολές και στη συνέχεια έφερε εις πέρας δύο επιθέσεις, διαμορφώνοντας το 75-80 στα 45”. Ακολούθησε λάθος του Μάθιους και τα πάντα κρίθηκαν.

Η Μπαρτσελόνα πέτυχε πάνω από 60% στα δίποντα και ευστόχησε στις 21 από τις 22 βολές που εκτέλεσε (8/8 ο Μίροτιτς, 6/6 ο Χίγκινς), ενώ στα τρίποντα κατέγραψε 30%.

Ήταν ανώτερη σε ασίστ (17-11), κλεψίματα (8-4) και λάθη (8-12), εν αντιθέσει με τα ριμπάουντ που υστέρησε οριακά (30-34).

Η Βιλερμπάν είχε καλό ποσοστό στα δίποντα (56%), δεν ζήλεψε ιδιαίτερα την Μπάρτσα στο ποσοστό των βολών (15/16 με 7/7 από τον Καουντί), αλλά στα τρίποντα ήταν απελπιστική (2/18).

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 33-42, 60-63, 75-82