@twitter.com/dallasmavs/status/

Τα νέα πρόσωπα των Ντάλας Μάβερικς έκλεψαν την παράσταση στη νίκη τους με 146-111 επί των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ το βράδι του Σαββάτου.

Φυσικά ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν ο παίκτης-ορχήστρα (32π., 9 ασίστ, 8 ριμπάουντ σε 31′), όμως οι νεοαποκτηθέντες Γκάφορντ και Ουάσινγκτον έδειξαν ότι θα βοηθήσουν πολύ τους Μάβερικς στην προσπάθειά τους να πάνε ακόμα καλύτερα στην τελική ευθεία της κανονικής περιόδου του ΝΒΑ.

Ο σέντερ, Ντάνιελ Γκάφορντ που πήγε στο Ντάλας από τους Γουίζαρντς έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο, κι ειδικά στη γ’ περίοδο, ήταν κυριαρχικός!

Τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους σε 17:11 συμμετοχής, έχοντας 7/11 σουτ, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ.

Ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον, ο φόργουρντ που πήγε στο Ντάλας από τη Σάρλοτ, πέτυχε 14 πόντους σε 24,5 λεπτά με 5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, ενώ πήρε 5 ριμπάουντ.

Για το Ντάλας, επίσης, ο Κάιρι Ίρβινγκ πέτυχε 25 πόντους.

Οι Θάντερ από την άλλη, δεν θα χρησιμοποιήσουν τον νεοαποκτηθή Γκόρντον Χέιγουορντ πριν από το All-Star break, καθώς έρχεται από τραυματισμό, κι έχει να παίξει από τις 26 Δεκεμβρίου.

Πρώτος τους σκόρερ ήταν ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 25 πόντους.

Ο αγώνας ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με το Ντάλας να προηγείται 47-25 πριν τελειώσει το πρώτο 12άλεπτο!

Προς στιγμήν στο τέλος του ημιχρόνου οι Θάντερ μείωσαν σε μονοψήφια διαφορά, όμως στο β΄μέρος οι Μάβερικς τους διέλυσαν!

Στο τελευταίο πεντάλεπτο έπαιξε και ο Αλεκσέι Ποκουσέβσκι με την Οκλαχόμα Σίτι και είχε 0/1 τρίποντο.

Στο 30-23 πήγαν οι Μάβερικς, στο 35-17 οι Θάντερ.

Τα δωδεκάλεπτα: 47-30, 71-62, 110-89, 146-111

Στον άλλον αγώνα που έγινε το βράδι του Σαββάτου (σε ώρες Ελλάδας), οι Λος Άντζελες Κλίπερς νίκησαν με 112-106 τους Ντιτρόιτ Πίστονς στην Crypto.com Arena του L.A.

Μολονότι τους χωρίζει… χαοτική διαφορά (35-16 οι Κλίπερς, 8-44 οι Πίστονς) οι Κλίπερς έπρεπε να κάνουν ντεμαράζ στο τελευταίο 12άλεπτο και με 36-25 επιμέρους σκορ να πάρουν τη νίκη.

Ο Πολ Τζορτζ είχε 33 πόντους και ο Καγουάι Λέοναρντ 24 για τους νικητές.

Ο Τζέιντεν Άιβι πέτυχε 23 πόντους για το Ντιτρόιτ, ενώ στο ντεμπούτο του μετά το trade, ο Ιταλός Σιμόνε Φοντέκιο είχε 20 πόντους-9 ριμπάουντ.

Ο Κέιντ Κάνινγκχαμ είχε 22 πόντους-10 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-30, 49-58, 76-81, 112-106