Το Περιστέρι νίκησε τον ΠΑΟΚ με 91-73 το Σάββατο, στον δεύτερο ημιτελικό του 3ου τουρνουά Νίκος Φάσουρας, στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου.

Θα αντιμετωπίσει, έτσι, την Κυριακή στον τελικό του τουρνουά, τη ρουμανική Κλουζ Ναπόκα, που στον πρώτο ημιτελικό νίκησε την ΑΕΚ με 69-67.

Ο αγώνας Περιστέρι-Κλουζ θα γίνει στις 17:30, ενώ νωρίτερα, στον μικρό τελικό του τουρνουά, θα παίξουν στις 15:00 ΑΕΚ-ΠΑΟΚ.

Ο νέος παίκτης του Περιστερίου, Σιλβέν Φρανσίσκο έκλεψε την παράσταση με 24 πόντους και οδήγησε την ομάδα του στη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, έπειτα από το 43-43 του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε πρόβλημα με τα φάουλ, ειδικά των Ράιλι, Ρένφρο κι άντεξε έως το 32:30 που βρέθηκε στο 66-72, πριν ανοίξει περισσότερο η διαφορά.

Ο Χαντς με 22 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Λυκογιάννη.

Για την ομάδα του Σπανούλη, στους 17 πόντους έφτασε ο Ντέιβις και 15 είχε ο Μωραΐτης.

Διαιτητές: Μάνος, Ζακεστίδης, Τηγάνης.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-43, 69-59, 91-73

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin: Τζούιστον 6, Μπίλαν 7, Φρανσίσκο 24 (4), Μωραΐτης 15 (3), Ραντάνοβ 1, Πουλιανίτης 4, Ντένμον 7 (1), Κασελάκης 5 (1), Ντέιβις 17 (2), Γκιουζέλης 3 (1), Ζουγρής 2, Σταυρακόπουλος.

ΠΑΟΚ mateco: Φράνκε 3 (1), Ντάρκο-Κέλι 7 (1), Ράιλι 5 (1), Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 22 (2), Μαργαρίτης 3, Πόλεϊ 13 (3), Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 1, Καμπερίδης, Σαλούστρος 2, Ρένφρο 12.

Το πρόγραμμα του 3ου τουρνουά “Νίκος Φάσουρας”