Με ηγέτη τον Βασίλη Τολιόπουλο, η Εθνική μας λύγισε με 74-72 την Ολλανδία στη Χάγη, στον δεύτερο αγώνα της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025 και έκανε το 2/2.

Ο διεθνής γκαρντ του Άρη μέτρησε 26 πόντους (τους 15 στο τρίτο δεκάλεπτο) και 8 ασίστ, ενώ πολύ καλός και καθοριστικός στο τέλος ήταν ο Δημήτρης Μωραΐτης (14π.).

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πρόσθεσε 10 πόντους και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης 9.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο μόλις ένα λεπτό μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου αποχώρησε από τον αγώνα με πρόβλημα τραυματισμού. Ο διεθνής σέντερ υπέστη κάκωση επιγονατιδικού συνδέσμου μετά από τη διεκδίκηση ριμπάουντ.

Δεν αγωνίστηκε ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ λόγω ενοχλήσεων στον ώμο, οι οποίες ήταν έντονες στην προθέρμανση.

Η Εθνική μας είχε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα βασιζόμενη στην άμυνά της, αλλά μετά το 14-18 έπαθε… μπλακ άουτ και η Ολλανδία έκανε ένα σερί 17-0 και προηγήθηκε με 31-18.

Σε εκείνο το σημείο η Ελλάδα… ξύπνησε και μείωσε στους 7 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-32).

Με τον Τολιόπουλο να σκοράρει… ακατάπαυστα και να φτάνει τους 24 πόντους (15π. στο τρίτο δεκάλεπτο), η Εθνική μας πήρε το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-62).

Η Ελλάδα κόλλησε επιθετικά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, πετυχαίνοντας 2 πόντους σε 6 λεπτά (66-64 στο 36′).

Με ένα τρίποντο και μία βολή του Μωραΐτη, η Εθνική μας πήρε ξανά το προβάδισμα στο 38′ (68-70).

Με 3/4 βολές η Ολλανδία πέρασε ξανά μπροστά (71-70), ο Τολιόπουλος έκανε το 71-72 στα 29”.

Ο Χαραλαμπόπουλος κάρφωσε για το 71-74 με 2” για τη λήξη. Ο Λούντζης έκανε το φάουλ με 1.3” για το τέλος, ο Κλουφ έχασε επίτηδες τη δεύτερη βολή (72-74), ο Κουζέλογλου πήρε το ριμπάουντ και η Ελλάδα έκανε το 2/2 στην προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ 2025.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74.