Την τρίτη θέση στο Τουρνουά Ακρόπολις, κατέλαβε το Πουέρτο Ρίκο που νίκησε το απόγευμα της Κυριακής με 75-72 το Μεξικό.

Ο αγώνας στο ΟΑΚΑ είχε ενδιαφέρον μέχρι το τέλος, οι δύο ομάδες που προετοιμάζονται για τα Προολυμπιακό Τουρνουά, το μεν Πουέρτο Ρίκο στο Βελιγράδι, το δε Μεξικό στο Σπλιτ, προσπάθησαν να αποδώσουν το καλύτερο δυνατό και με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, έμοιαζαν να μην έχουν σημαντικές διαφορές.

Το Μεξικό άρχισε άσχημα με μόλις 9 πόντους στο δεκάλεπτο, αλλά σιγά-σιγά ο Πολ Στολ έβαλε τάξη στο παιχνίδι του.

Ο Πολ Στολ

Όχι απλώς συνήλθε αλλά προσπέρασε κι όλας στο δεύτερο ημίχρονο. Όμως στο τέλος τα σουτ του Κλαβέλ έκαναν τη διαφορά, το Μεξικό έμεινε δίχως καλάθι στο τελευταίο τρίλεπτο, κι αρκέστηκε να μειώσει στη λήξη 72-75.

Ο Τζιαν Κλαβέλ, του Προμηθέα Πάτρας, ήταν πρώτος σκόρερ του Πουέρτο Ρίκο με 17 πόντους ενώ ο Σόσα πέτυχε 14, με μεγαλύτερη δράση στο πρώτο μισό.

Ο Πολ Στολ είχε 15 πόντους-12 ασίστ για το Μεξικό, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Χιρόν με 17.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 43-34, 57-58, 75-72