Σερβία-Κροατία

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά “Β.Μπεσκάκη” η Σερβία, καθώς επικράτησε στην παράταση με 91-88 (κ.α. 79-79) της Κροατίας.

Η Σερβία ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα έχοντας σε εξαιρετική μέρα τις Ιβάνα Ράτσα (22 πόντοι) και Μίνα Τζόρτζεβιτς (18 πόντοι).

Η Κροατία από την άλλη, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω με 19 πόντους, ανέτρεψε την κατάσταση για έχοντας κορυφαίες τις Μιχαέλα Λάζιτς (19 πόντοι), Σάρα Μπόριτς (14 πόντοι) και Κλαούντια Περίσα (14 πόντοι).

Οι αθλήτριες της Μαρίνας Μάλκοβιτς μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με την Ιβάνα Ράτσα να έχει σημειώσει 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο πήραν ένα μικρό προβάδισμα (18-14, 8’).

Με τη Σερβία να έχει επιβάλει το ρυθμό της η διαφορά άρχισε να διευρύνεται φτάνοντας στους 19 πόντους (43-24, 16’, 30’’) με την Γιάνκοβιτς να έχει πάρει την ομάδα στις πλάτες της.

Με δύο τρίποντα και ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό, ωστόσο, η Κροατία μείωσε την ψαλίδα (45-36, 19’) μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η Κροατία πλησίασε στους πέντε πόντους (47-42, 22’) με τη Σερβία να αντιδρά και να φτάνει στους 12 πόντους τη διαφορά (68-56, 29’) με καλάθι της Ιβάνα Ράτσα.

Η Κροατία, όμως, δεν παράτησε τα όπλα, πέρασε μπροστά με καλάθι της Μπόριτς (70-69, 34’) , ενώ συνέχισε την αντεπίθεσή της με τη Λάζιτς να έχει ανεβάσει την απόδοσή της.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Ο αγώνας τελικά οδηγήθηκε στην παράταση (79-79), καθώς η Λάζιτς αστόχησε στην τελευταία επίθεση της Κροατίας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Ράτσα και η Τζόρτζεβιτς έδωσαν αέρα έξι πόντων στη Σερβία (88-82) για να μειώσει η Κροατία σε 88-86, 48 δευτερόλεπτα από το τέλος του αγώνα.

Η Ιβάνα Ράτσα μίλησε από τη γραμμή του τρίποντου κάνοντας το 91-86 (στα 29 δευτερόλεπτα) με την Κροατία απλά να μειώνει σε 91-88 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Τσώνος-Ζακεστίδης-Σκαλτσής

Δεκάλεπτα: 17-21, 36-45, 58-68, 79-79 (κ.α.), 88-91 (παρ.)