ΑΕΚ-Μούρθια

Η ΑΕΚ πρόβαλε σθεναρή αντίσταση στη Μούρθια, προτού λυγίσει με 84-79 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, καταγράφοντας τρίτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στο Group L της φάσης των “16” του BCL.

Μάρκο Τοντόροβιτς (21π. με 6/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 μπλοκ και κανένα λάθος), Χάουαρντ Σαντ-Ρος (11π.-6ρ.-9ασ.), Ντίλαν Ένις (11π.-9ασ.) και Ντάστιν Σλίβα (10π., εκ των οποίων οι 8 στην πρώτη περίοδο), ήταν οι κoρυφαίοι της ομάδας που κατοικεί στην 6η θέση της Liga Endesa και στην 1η του Group L με 3-0.

Παράλληλα, η Μούρθια έφτασε στην 8η διαδοχική νίκη της στο BCL, ισοφαρίζοντας το καλύτερο σερί της από το 2019 και κάνοντας τεράστιο βήμα για πρόκριση στην προημιτελική φάση.

Τζόρνταν ΜακΡέι (20π.), Γιάννης Κουζέλογλου (12π.), Τσέισον Ραντλ (12π.), ήταν οι διψήφιοι της ομάδας του Ηλία Ζούρου, η οποία στις 5 Μαρτίου υποδέχεται τη Χάποελ Χολόν.

Με μόλις 3 εύστοχα τρίποντα απέναντι στα 11 της Μούρθια, η ΑΕΚ δεν θα μπορούσε να έχει τύχη (3/11, 11/32 οι προσπάθειες).

Επίσης, οι φιλοξενούμενοι πήραν 7 παραπάνω ριμπάουντ (29-36), εκ των οποίων τα 15 επιθετικά, μοίρασαν 8 περισσότερες ασίστ (15-23) και έκαναν 2 επιπλέον κλεψίματα (8-10), ασχέτως αν τα λάθη ήταν 18-20.

Τα μόλις δύο λάθη στην πρώτη περίοδο ήταν ένα ενθαρρυντικό μήνυμα για την ΑΕΚ, η οποία όμως δέχθηκε 27 πόντους (οι 8 από τον Σλίβα που μέτρησε 1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα).

Η “Ένωση” μπήκε καλά, προηγήθηκε 11-5 και έβαλε 25 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο, αποδίδοντας καλά σε δίποντο (58%) και τρίποντο (50% με 2/4 προσπάθειες).

Ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Κόπεν, ο οποίος έγραψε το 25-27 με buzzer τρίποντο.

Το κακό νέο για τους γηπεδούχους ήρθε στις αρχές της δεύτερης περιόδου και ήταν τριπλό, αφού οι Χολ, Τίλμαν και Χατζηδάκης έφτασαν στα δυο φάουλ.

Παράλληλα, η αναλογία ασίστ-λαθών έγινε 3-6, τη στιγμή που ο αντίπαλος είχε 7-4, σε ένα δεκάλεπτο που αμφότερες οι ομάδες απέτυχαν από την περιφέρεια (0/3, 1/7).

Αναφορικά με την εξέλιξη του σκορ, μέχρι το τέλος του α’ μέρους, ούτε η ΑΕΚ ούτε η Μούρθια κατάφεραν να πάρουν διαφορά άνω των 4 πόντων από το 13-8, δηλαδή από το 6′ της πρώτης περιόδου.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν το καλύτερο διάστημα για την “Ένωση“, αφού το 39-42 μετατράπηκε σε 48-42, κρατώντας τον αντίπαλο χωρίς πόντο για σχεδόν 4 λεπτά.

Ο Σλίβα δεν σκόραρε στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ο Ένις αφυπνίστηκε, έβαλε τρία τρίποντα και συνέβαλε τα μέγιστα για το 52-60 της ισπανικής ομάδας.

Ήταν μια ενδιαφέρουσα περίοδος, υπό την έννοια ότι η ΑΕΚ επιχείρησε μόνο ένα τρίποντο, κι αυτό στην εκπνοή, εν αντιθέσει με τη Μούρθια που εκτέλεσε πολύ περισσότερο από την περιφέρεια.

Στα 08:29 πριν από το τέλος του αγώνα, ο Χατζηδάκης αποσύρθηκε με πέντε φάουλ, κι ενώ ο Χολ είχε ήδη φτάσει τα τέσσερα.

Η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές (70-70, 72-72), ωστόσο η Μούρθια είχε τον τρόπο να βρίσκεται σε θέση οδηγού, απόρροια και των πολλών επιθετικών ριμπάουντ.

Τότε, ο Τοντόροβιτς έβαλε δύο σερί ελεύθερα τρίποντα, το σκορ μετατράπηκε σε 76-83 και στα 1:28 ο ΜακΡέι υπέπεσε σε μπρος-πίσω.

Στα 1:10 ο Τίλμαν έκανε επιθετικό φάουλ και ο Τοντόροβιτς έγραψε το 76-84 με 1/2 βολές, προτού ο Κουζέλογλου καρφώσει για το 78-84 με 1′ στο ρολόι.

Στα 13’7” ο Ένις δεν συμπεριφέρθηκε έξυπνα, αφού έδωσε την ευκαιρία στον Ραντλ να πάει στη γραμμή για τρεις βολές, αλλά από τη στιγμή που ευστόχησε σε μία, το σκορ απλώς έγινε 79-84.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 39-42, 60-62, 79-84