Ανώτερος στην παράταση ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει του Ιωνικού εκτός έδρας με 97-90 και τελικά να πάρει την τρίτη σερί νίκη του για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, ο Ιωνικός έβαλε σε περιπέτειες τον Άρη στο κλειστό του “Πλάτωνα” αλλά τελικά η ομάδα του Καστρίτη εξασφάλισε το ροζ φύλλο αγώνα στην παράταση με 97-90, για να ανέβει στο 6-3 στη φετινή Βasket League.

Στο 2-7 “έπεσαν” οι Νικαιώτες.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον Άρη, οι Βασίλης Τολιόπουλος και Ντι Τζέι Νότε με τον πρώτο να πετυχαίνει 26 πόντους (5/10 τρίποντα) και τον δεύτερο να μετρά 24.

Ο Μαυροκεφαλίδης είχε 31 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ από τους ηττημένους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Με πολλούς πρωταγωνιστές και προεξέχοντα τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο Ιωνικός πάτησε από νωρίς το γκάζι και προηγήθηκε με +7 μετά το πρώτο τετράλεπτο στο κλειστό του Πλάτωνα.

Την ίδια ώρα που ο Άρης είχε τη χείροτερη εκκίνηση του μέχρι στιγμής στην Basket League με μόλις 12 πόντους, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-12).

Στη δεύτερη περίοδο οι Νικαιώτες έχασαν τη συγκέντρωσή τους και επέτρεψαν στο σύνολο του Καστρίτη να τους κρατήσει στο μηδέν για 5:30′! Το 10-0 σερί του “Αυτοκράτορα” τους έφερε ξανά μπροστά στο σκορ με 22-23 μετά από 14′, παρότι είχε μόλις 1/12 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο. Τελικά, με τον Μάντζαρη μπροστάρη η ομάδα του Μέξα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων (33-26).

Στην επανάληψη ο Νότε ήταν καθοριστικός για την ανατροπή της ομάδας της Θεσσαλονίκης χάρη στην ευστοχία του πίσω από τα 6,75 για να φέρει τον Άρη σε πλεονεκτική θέση (35-39, 24′). Με τρία σερί τρίποντα όμως, ήρθε η απάντηση του Ιωνικού, για να φέρει ξανά την ισορροπία (44-44). Έκτοτε, το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια μέχρι το ρολόι να δείξει 30′ και το σκορ να διαμορφώνεται ως 51-51.

Με τον Ιωνικό να σκοράρει μόνο τρίποντα στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου διά χειρός Χόκινς και Μάντζαρη, οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά στο 60-63 (34′), ενώ το 14-0 τους έφερε στο +9 (74-65), 3′ πριν το φινάλε στη Νίκαια.

Ο Άρης δεν το έβαλε κάτω και με τρία δικά του, διαδοχικά τρίποντα έμεινε ζωντανός στο παιχνίδι στην κόψη του ξυραφιού (78-76, 39′).

Με μία τρομερή τάπα ο Μαυροκεφαλίδης κρατούσε τη νίκη του Ιωνικού στα χέρια του, ωστόσο ο Τολιόπουλος από τη γραμμή των βολών έφερε τον αγώνα ξανά στα ίσα 79-79. Ο ίδιος δεν κατάφερε να ευστχήσει στην εκπνοή και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Νότε σκόραρε και πάλι την πιο κρίσιμη στιγμή κι έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στον Άρη στο 40+3′. Ο Τολιόπουλος πήρε σειρά στο σκοράρισμα κι επί της ουσίας “υπέγραψε” με δικό του σουτ τη νίκη του Άρη για το 90-97.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79 κ.α., 90-97  παρ.