Ομπραντόιρο

Η Μούρθια δεν αντιμετώπισε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και νίκησε εύκολα τη Σαραγόσα με 89-73, ενώ η Ομπραντόιρο πήρε την πρώτη της νίκη στη Liga Endesa στη δεύτερη παράταση με 98-96.

Η Ομπραντόιρο έκανε… σεφτέ στη Liga Endesa, σε ένα παιχνίδι θρίλερ, το οποίο κρίθηκε τελικά στη δεύτερη παράταση τη Μπιλμπάο.

Ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν από τους πιο κομβικούς παίκτες της Ομπραντόιρο, σημειώνοντας 15 πόντους και ευστοχώντας στο σουτ που έστειλε το παιχνίδι στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο.

Από την αρχή του αγώνα η Ομπραντόιρο βρέθηκε σταθερά πίσω στο σκορ και προσπαθούσε καθ’ολη τη διάρκεια της αναμέτρησης να φτάσει στο σκορ την Μπιλμπάο.

Τελικά αυτό το κατάφερε με τρίποντο του Κώστα Βασιλειάδη (73-73) στα τελευταία 6 δευτερόλεπτα του αγώνα.

Στην παράταση η Ομπραντόιρο βρέθηκε για κόμη μία φορά μέσα στον αγώνα με την πλάτη στον τοίχο.

Ακόμη και εκεί όμως ο Κώστας Βασιλειάδης μίλησε την τελευταία στιγμή για την ομάδα του, καθώς με δύο εύστοχες βολές έκανε το 84-84 και έστειλε το ματς στη δεύτερη παράταση.

Η ομάδα του Έλληνα γκαρντ κατάφερε τελικά να πάρει την πρώτη της νίκη με τον Κάλογουεϊ να σημειώνει το νικητήριο καλάθι, για το 98-96, με την Μπιλμπάο να αστοχεί στο τελευταίο της σουτ.

Ο Κώστας Βασιλειάδης σημείωσε 15 πόντους (2/10 τρίποντα), ενώ θετικοί ήταν και οι Μαγκί (25 π.) – Μπροτζιάνσκι (18 π.).

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 38-41, 64-57, 73-73 κ.α., 84-84 (α’ παρ.), 98-96 (β’ παρ.)

Εύκολα η Μούρθια, στα.. ρηχά οι Λαρεντζάκης – Σάκοτα

Η Μούρθια είχε εύκολο βράδυ κόντρα στη Σαραγόσα και χωρίς να δυσκολευτεί πήρε τη δεύτερη νίκη της στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έμεινε στα χαμηλά, με μόλις 2 πόντους (1/10 σουτ εντός πεδιάς) και 3 ριμπάουντ σε 13 λεπτά αγώνα.

Ακόμη, ο Ντούσαν Σάκοτα δεν ήταν καλός με μόλις 5 πόντους και 3 ριμπάουντ σε σχεδόν 18 λεπτά αγώνα.

Έτσι, η Μούρθια ανέβηκε στο 2-1, ενώ η Σαραγόσα γνώρισε την πρώτη της ήττα και υποχώρησε στο 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 49-35, 69-57, 89-73