Ένα βήμα από το Final 4 της Κολωνίας απέχει πλέον η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη, που νίκησε την Παρασκευή (23/4) με 78-67 τη Φενέρμπαχτσε  και προηγείται με 2-0 νίκες στη σειρά των playoffs της Euroleague!

O Ντάνιελ Χάκετ (14π., 9 ασίστ) ήταν το μυαλό και η ψυχή της ΤΣΣΚΑ σε ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι με τη μαχητική Φενέρμπαχτσε!

Παρά τις απουσίες της, η τουρκική ομάδα το πάλεψε, πλησίασε στον έναν πόντο στην τρίτη περίοδο αλλά δεν είχε το βάθος που θέλουν αυτές οι σειρές.

Άλλωστε στην αρχή του αγώνα, έχασε νωρίς τον Νάντο Ντε Κολό, με χτύπημα στη μύτη. Ο Γάλλος επέστρεψε στη β’ περίοδο, αλλά έμεινε στους 9 πόντους δύο μέρες μετά το καταπληκτικό Game 1.

Η ΤΣΣΚΑ παρασύρθηκε από τα 8/13 τρίποντά της στο πρώτο ημίχρονο (50-42) τα οποία την κρατούσαν μπροστά παρά το ρεσιτάλ του Μάρκο Γκούντουριτς που είχε 20 πόντους στο ημίχρονο.

Οι παίκτες της πίστεψαν πιο πολύ στο μακρινό τους σουτ, έκαναν κατάχρηση προσπαθειών και για αυτό επέτρεψαν στη Φενέρμπαχτσε να τους ζορίσει.

allstarbasket.grΟι Ρώσοι έκαναν οκτώ λεπτά να πετύχουν καλάθι στην τρίτη περίοδο (!) την οποία άρχισαν με 0/11 σουτ, τα τέσσερα δίποντα και τα 7 τρίποντα!

Ο Κλάιμπερν έσπασε το ρόδι στο 28′ και για αυτό κράτησε οριακά το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, 60-55.

Τουλάχιστον είχε περιορίσει τη δράση του Γκούντουριτς, τη στιγμή που η Φενέρμπαχτσε υπό την καθοδήγησε του Ερντέμ Τζαν (αφού ο Κοκόσκοβ έμεινε στην Κωνσταντινούπολη) είχε αδυναμία στους ψηλούς.

Κι εκεί τελικά κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι, αφού η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κυριάρχησε στο ριμπάουντ, ειδικά στις κρίσιμες στιγμές.

Ανανέωσε δε 11 επιθέσεις, 9 περισσότερες από τη Φενέρμπαχτσε, αριθμός πολύτιμος σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης κι ο οποίος επιτρέπει και κάποια παραπανίσια άστοχα τρίποντα!

allstarbasket.grΟ Τόρνικε Σενγκέλια πέτυχε 11 πόντους (10 στο ημίχρονο) έδωσε 7 ασίστ (6 στο ημίχρονο) και πήρε 7 ριμπάουντ, ενώ ο Κουρμπάνοφ πρόσθεσε 10 πόντους.

Ο Νταρούν Χίλιαρντ, έπαιξε μόλις 5:16, έκανε όλο κι όλο ένα σουτ, σε μια κίνηση που προκαλεί απορίες για μια ομάδα με τις δικές της σημαντικές απουσίες όπως η ΤΣΣΚΑ, που παίζει χωρίς τους Τζέιμς, Μιλουτίνοβ, Μπόλομποϊ.

Οι παίκτες του Ιτούδη όμως έπαιξαν άμυνα, ειδικά στο δεύτερο μέρος, επέτρεψαν μόλις 25 πόντους στην αντίπαλό τους, σε αυτά τα 20 λεπτά και όλα δείχνουν ότι οδεύουν σε ένα ακόμα Final 4!

Για τη Φενέρμπαχτσε δεν υπήρχε παίκτης μετά τον Γκούντουριτς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 50-42, 60-55, 78-67