Στο τραγικό πρώτο ημίχρονο της Εφές στάθηκε ο Ερντέμ Τζαν, μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 83-76, για την 20ή αγωνιστική της EuroLeague.

Aναλυτικά όσα είπε ο κόουτς της Εφές:

“Για να είμαι ειλικρινής στο πρώτο ημίχρονο κοιμηθήκαμε, αλλά αντίθετα ξυπνήσαμε στην επανάληψη. Σε μια τέτοια ατμόσφαιρα όπως αυτή που δημιούργησαν οι φίλοι του Παναθηναϊκού, δεν είναι εύκολο να αντιδράσεις.

Δεν ξεκινήσαμε το παιχνίδι όπως είχαμε σχεδιάσει και δώσαμε πολλά ελεύθερα σουτ στον Παναθηναϊκό. Τελειώσαμε το πρώτο ημίχρονο και στα αποδυτήρια κάναμε μία συζήτηση, που όμως δεν ήταν αρκετή για να μας δώσει τη νίκη σήμερα.

Το αποψινό ματς είναι ένα παιχνίδι που πρέπει να παλέψεις και στα 40 λεπτά κι αν δεν είσαι επιθετικός και συγκεντρωμένος δεν μπορείς να το κερδίσεις. Πρέπει να συνεχίσουμε να προσπαθούμε, είχαμε πολλές αναποδιές το τελευταίο διάστημα.

Αρχίζουμε να επανερχόμαστε και πρέπει να σκεφτούμε τι θα κάνουμε για να τελειώσουμε τη σεζόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.”

Για το αν το πρώτο ημίχρονο ήταν το κλειδί του ματς:

“Ήταν το κλειδί και το είπα στην αρχή των δηλώσεών μου. Ήταν κάτι που δεν το είχαμε σχεδιάσει στο πρώτο ημίχρονο. Προσπαθήσαμε μέχρι το τέλος, φτάσαμε στους 3 πόντους, αλλά έτσι είναι το μπάσκετ.

Αν δεν παίζεις από την αρχή δεν κερδίζεις. Έχουμε ένα απαιτητικό πρόγραμμα με 5 σερί εκτός έδρας ματς και συνεχίζουμε τη μάχη”.

Αταμάν: “Ξεκινήσαμε εκπληκτικά, σημαντική η άμυνα στον Λάρκιν”

Τα highlights της νίκης του Παναθηναϊκού και η τάπα της χρονιάς του Αντετοκούνμπο! (vid)

Ο Σλούκας προσπέρασε τον Σπανούλη στην 3η θέση των ασίστ!

Παναθηναϊκός-Εφές: Η photo gallery από το ΟΑΚΑ

EuroLeague 2023/24: Η βαθμολογία

Euroleague 2023/24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα