Η Βαλένθια με τους Σέμι Οτζελέγιε και Μπράντον Ντέιβις να κυριαρχούν δυσκολεύτηκε, αλλά επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 79-71, για την 6η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Ισπανοί πλέον μετρούν 5 νίκες και 1 ήττα, με 4-0 στην έδρα τους, ενώ η γερμανική ομάδα έχει 1 νίκη και 5 ήττες σ’ ένα πολύ κακό ξεκίνημα στη διοργάνωση, αλλά με τέσσερις εκτός έδρας αγώνες.

Η εξέλιξη του αγώνα

Παιχνίδι που εξελίσσονταν κατοχή-κατοχή είχαμε ανάμεσα στη Βαλένθια και την Άλμπα Βερολίνου. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα ισχνό προβάδισμα (15-14 στο 10’) με τον Σέμι Οτζελέγε να κυριαρχεί, ενώ Ματ Τόμας και Ολίντε έδιναν σκορ για τους Γερμανούς (41-39 στο 20’).

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν και στο δεύτερο μέρος, καθώς καμία δεν μπορούσε να «χτίσει» μια σημαντική διαφορά, γεγονός που καθιστούσε ιδιαίτερα αμφίρροπη την αναμέτρηση.

Η Βαλένθια που είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +2 (56-54 στο 30’). Στην τελευταία περίοδο, η κούραση επηρέασε τους Γερμανούς που έμειναν από λύσεις και η ομάδα του Μουμπρού το αξιοποίησε, φτάνοντας στη νίκη με σημαντικά καλάθια από τους Ντέιβις και Οτζελέγιε.

Με αυτό τον τρόπο πανηγύρισαν την 5η νίκη στην διοργάνωση και δημιουργούν μεγάλες προσδοκίες έχοντας ταπεινότητα. Η Άλμπα από την άλλη πλευρά με νεανική ομάδα δείχνει να έχει προβλήματα στα κρίσιμα σημεία των αγώνων και γι’ αυτό έχει μείνει με μια νίκη σε έξι αναμετρήσεις.

Ο Σέμι Οτζελέγιε ήταν ο πρωταγωνιστής της Βαλένθια με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Μπράντον Ντέιβις με 14 πόντους.

Από την Άλμπα ο Στέρλινγκ Μπράουν είχε 19 πόντους και ο Ολίντε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χόρντοβ, Βικλίκι, Ουντιάνσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 41-39, 56-54, 79-71.