Το αήττητο διατήρησε η Βαλένθια στη Euroleague κερδίζοντας με 77-74 τη Φενέρμπαχτσε και έκανε το 2/2 στη διοργάνωση με τον Μπράντον Ντέιβις, να βάζει την υπογραφή του με 18 πόντους.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν ο κορυφαίος της Φενέρμπαχτσε με 17 πόντους, αλλά στο τέλος αποβλήθηκε καθώς χρεώθηκε τεχνική ποινή σε εισαγωγική πάσα στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Η Τουρκική ομάδα από την πλευρά της έχει απολογισμό 1 νίκη επί της Αρμάνι στην Κωνσταντινούπολη και μια ήττα από τη Βαλένθια.

Στην αρχή της αναμέτρησης η Βαλένθια με πιεστική άμυνα αιφνιδίασε τη Φενέρμπαχτσε και ακουμπώντας την μπάλα στον Μπράντον Ντέιβις και τον Ντάμιεν Ίνγκλις «έχτισε» μια διαφορά 13 πόντων (22-9) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου. Οι Ισπανοί συνέχισαν πιέζοντας πολύ την τουρκική ομάδα που απειλούσε κυρίως με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ. Με την βοήθεια του Γιαμ Μαντάρ η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε από το -12 (36-24 στο 17’) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο -6 (39-33 στο 20’).

Στο τρίτο 10λεπτο η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη με καλάθι του Νάθαν Σέστινα έφερε τον αγώνα στα ίσια (45-45 στο 23.40’’). Η Τουρκική ομάδα βρήκε τρόπο να ανεβάσει την πίεση αμυντικά και να βάλει δύσκολα στη Βαλένθια. Ωστόσο, οι Ισπανοί αντέδρασαν και με συνεχόμενους πόντους του Μπράντον Ντέιβις ξέφυγαν ξανά (54-45 στο 26.20’’).

Στην τελευταία περίοδο με τον Σέμι Οτζελέγε η Βαλένθια ανέβασε τη διαφορά στο +10 (63-53 στο 31’). Ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις πήρε για τα καλά μπροστά και με συνεχόμενους πόντους προσπάθησε να ξαναβάλει την Τουρκική ομάδα μέσα στο ματς και το πέτυχε, καθώς στην εξίσωση επιθετικά μπήκαν οι Παπαγιάννης, Γουίλμπεκιν και Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις (67-68 στο 36.40’’).

Η Βαλένθια βρήκε τρόπο και με πόντους του Ντάμιεν Ίνγκλις επέστρεψε (70-68 στο 37’) και έφτασε με ψυχραιμία στη νίκη. Η Φενέρμπαχτσε είχε την ευκαιρία να πάει το ματς στην παράταση στα 5.3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ευστόχησε στη μια από τις δυο βολές (75-74), καθώς έχασε τη δεύτερη. Ο Οτζελέγε πήγε το ριμπάουντ και του έγινε αμέσως φάουλ. Με 2/2 ελεύθερες βολές προσυπέγραψε τη νίκη της ισπανικής ομάδας.

Στην επόμενη αγωνιστική (3η) η Βαλένθια φιλοξενεί την προσεχή Τετάρτη (18/10) τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ η Φενέρμπαχτσε υποδέχεται την Τρίτη (17/10) τον Παναθηναϊκό στην Ulker Arena.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μιλιβόγιε Γιόβτσιτς, Γιακούμπ Ζαμοΐσκι, Αν Πάντερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-9, 39-33, 58-53, 77-74.