Η Βαλένθια νίκησε την Τετάρτη με 75-66 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στη σχεδόν άδεια Fonteta και διεύρυνε σε τρεις αγώνες το αήττητό της, στην εκκίνηση της EuroLeague για την αγωνιστική περίοδο 2023/24.

Προφανώς την έχει βοηθήσει ότι έδωσε και τα τρία πρώτα παιχνίδια στην έδρα της, αλλά είναι ένα καλό δείγμα για τις αυξημένες της φιλοδοξίες.

Στον πρώτο της αγώνα από το ξέσπασμα του πολέμου του Ισραήλ με τη Χαμάς, η Μακάμπι είχε προφανές έλλειμμα συγκέντρωσης και μολονότι το πάλεψε, δεν απέφυγε την πρώτη της ήττα στη σεζόν.

Φάνηκε από τα ποσοστά της όλο το βράδι, κυρίως λόγω των επιλογών της, κι ενώ ο κατά τεκμήριο κορυφαίος της παίκτης, Λορένζο Μπράουν χρεώθηκε με 7 λάθη.

Το τελευταίο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, απέβη το καθοριστικό σημείο του αγώνα, καθώς από το 36-40 για τους Ισραηλινούς, η Βαλένθια έκανε σε 4 λεπτά 14-0 σερί για να φύγει με 50-40.

Η διαφορά έφτασε έως τους 12 πόντους, 60-48, η Μακάμπι έδειξε να αντιδρά όταν ο Μπλατ μείωσε σε 67-64, αλλά δεν υπήρχε συνέχεια.

Μόλις 11 πόντους είχε ο πρώτος σκόρερ της Βαλένθια, Ντάμιεν Ίνγκλις, σε δείγμα του πλουραλισμού των γηπεδούχων που στηρίχτηκαν στην ομαδική δουλειά κι από 10 πέτυχαν Κλαβέρ και Ντέιβις.

Ο Μπόνζι Κόλσον πέτυχε 20 πόντους για τη Μακάμπι κι ο Μπράουν είχε άλλους 13, με 11 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-29, 50-44, 75-66