Με κορυφαίο τον Βιλντόσα και με μια βολή του Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός AKTOR (11-8) λύγισε τη Βαλένθια (10-9) με 82-81 στο “Pabellon Fuente De San Luis”, για τη 19η αγωνιστική της EuroLeague.

Χωρίς τον Κώστα Σλούκα και τον Ιώαννη Παπαπέτρου, αλλά υπό το βλέμμα περισσότερων από 300 φίλαθλων του που βρέθηκαν στις κερκίδες της “La Fonteta”, ο Παναθηναϊκός έσπασε επιτέλους την… κατάρα των τελευταίων 18 αγώνων του στην Ισπανία και ανέβηκε ξανά στην 4η θέση της βαθμολογίας της EuroLeague.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου, ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει με 90-73 της Βαλένθια στο ΟΑΚΑ, άρα υπερτερεί και σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ύστερα από την προχθεσινή ήττα στο τελευταίο δευτερόλεπτο στην έδρα της Μπασκόνια, οι “πράσινοι” κέρδισαν απόψε με μία βολή του Λεσόρ 1.9” πριν από το τέλος!

Κορυφαίος για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν ο Λούκα Βιλντόσα (19π. με 2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα), ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Τζέριαν Γκραντ (13π., 5ρ., 6ασ.), Ματίας Λεσόρ (12π.), Ντίνος Μήτογλου (11π., 5ρ.) και Μάριους Γκριγκόνις (11π.)

Ο Κέντρικ Ναν έμεινε στους 7 πόντους με 3/12 σουτ, ενώ έκανε και 5 λάθη.

Από την ομάδα του Άλεξ Μουμπρού ξεχώρισαν οι Σέμι Οτζελέγε (13π., 8ρ.), Τζάρεντ Χάρπερ (12π.), Κρις Τζόουνς (10π.) και Μπράντον Ντέιβις (10π.).

Η Βαλένθια έπαιξε χωρίς τον Βίκτορ Κλαβέρ, ενώ δεν έκανε ντεμπούτο ο Κέβιν Πάνγκος, που μόλις ενσωματώθηκε στην ομάδα.

Την ερχόμενη “διαβολοβδομάδα”, ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί στο ΟΑΚΑ την Εφές (9/1, 21:15) και τη Μονακό (11/1, 21:15).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός έκανε καλό ξεκίνημα (3-9 στο 4′), όμως στη συνέχεια η Βαλένθια πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 7 πόντους (33-26 στο 14′).

Η είσοδος του Κώστα Αντετοκούνμπο έδωσε ενέργεια στους “πράσινους”, οι οποίοι ανέκτησαν το προβάδισμα (38-40 στο 17′).

Ο Μουμπρού γύρισε την άμυνά του σε ζώνη και η Βαλένθια έκανε ένα σερί 7-0 (45-40), όμως η ομάδα του Αταμάν ισοφάρισε στο τέλος του ημιχρόνου (47-47) με ένα τρίποντο του κορυφαίου παίκτη της στο πρώτο 20λεπτο, Τζέριαν Γκραντ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά και το δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας ένα σερί 0-7 για το 47-54 (22′), με δύο τρίποντα του Μήτογλου.

Μάλιστα, με 5 σερί πόντους του Βιλντόσα, οι “πράσινοι” ξέφυγαν για πρώτη φορά με 9 πόντους (50-59 στο 25′). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 10-0 και πήραν ξανά το προβάδισμα (60-59), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 69-66.

Η ομάδα του Αταμάν έμεινε χωρίς πόντο στα πρώτα 4:32 λεπτά της τελευταίας περιόδου (73-66 στο 24′), μέχρι ο εξαιρετικός Βιλντόσα να πετύχει ένα ακόμα τρίποντο (73-69 στο 35′).

Με νέο τρίποντο του Γκριγκόνις, ο Παναθηναϊκός μείωσε στο καλάθι (77-75) και ο Λεσόρ ισοφάρισε 77-77 στο 38′.

Το τελευταίο δίλεπτο

Ο Παναθηναϊκός έχασε δύο αμυντικά ριμπάουντ και ο Ίνγκλις έκανε το 80-77 με καλάθι και φάουλ, 1:34 πριν από το τέλος.

Ο Γκραντ έβαλε 2/2 βολές (80-79 στο 1:23), όμως δεν κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στους “πράσινους” αστοχώντας σε δίποντο στα 36”.

Ο Κρις Τζόουνς έβαλε 1/2 βολές στα 33” (81-79), ο Βιλντόσα ισοφάρισε (81-81) με λέι απ στα 18.8”, ο Χάρπερ αστόχησε σε τρίποντο και ο Ντέιβις έκανε επιθετικό φάουλ στον Λεσόρ στα 1.9”, με τον Γάλλο να χάνει την πρώτη βολή και να βάζει τη δεύτερη (81-82).

Μετά το τάιμ άουτ του Μουμπρού, ο Οτζελέγε αστόχησε σε δίποντο από τη γωνία και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε ένα σπουδαίο “διπλό”!

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 47-47, 69-66, 81-82.

Παναθηναϊκός: Με 300 φιλάθλους στη Βαλένθια – H photo gallery

Παναθηναϊκός: Οριστικά χωρίς Σλούκα με τη Βαλένθια

EuroLeague 2023/24: Πρόγραμμα – αποτελέσματα

EuroLeague 2023/24: Η βαθμολογία