Τενερίφη-Περιστέρι

Το Περιστέρι γνώρισε την ήττα με 89-68 από την Τενερίφη, η οποία έφτασε τις 18 σερί εντός έδρας νίκες στο BCL και κατέρριψε το σχετικό ρεκόρ.

Στο 0-2 η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στο Group K του Basketball Champions League, στο 2-0 οι γηπεδούχοι.

Ο Κάιλ Γκάι έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά με 26 πόντους (4/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/3 βολές).

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας προσέθεσε 18 πόντους (οι 11 στα πρώτα 15 λεπτά) και 7 ασίστ, ενώ ο Ιλμάν Ντιόπ ακολούθησε με 14π.-5ρ.

Κένι Γουίλιαμς (25π. με 2/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα και 6/6 βολες), Τζο Ράγκλαντ (10π.-5ρ.) και Ζερμέιν Λοβ (10π.), ήταν οι διψήφιοι του Περιστερίου.

Την ερχόμενη Τετάρτη (7/2, 19:30) η ελληνική ομάδα θα φιλοξενηθεί στη Σμύρνη από την Καρσίγιακα.

Με τον Χουέρτας να μπαίνει φουριόζος, η Τενερίφη πέτυχε σερί 13-0 και λίγο αργότερα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +13.

Οι 27 πόντοι προανήγγειλαν τι θα επακολουθήσει, ασχέτως αν ο Γκιόργκι Σερμαντίνι υπέπεσε σε τρίτο φάουλ μόλις στο 04:28 της δεύτερης περιόδου.

Το 27-18 έγινε 36-20 και αμέσως μετά 47-23, σε ένα α’ ημίχρονο που οι πόντοι των φιλοξενούμενων έρχονταν με το… σταγονόμετρο.

Η διαφορά βρισκόταν σταθερά στο +19 στην τρίτη περίοδο, ενώ στην τέταρτη έφτασε μέχρι το +30 (80-50).

Έκτοτε η ομάδα του Σπανούλη έβγαλε μια μικρή αντίδραση, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με +20 πόντους.

Η Τενερίφη μέτρησε 28/32 βολές, με τον Ντιόπ να έχει 14/16, δηλαδή εκτέλεσε πέντε παραπάνω από ολόκληρο το Περιστέρι (10/11).

Δεν ήταν άσχημα τα ποσοστά των φιλοξενούμενων (48,6% δίποντο, 40% τρίποντο, 91% βολές), αλλά η διαφορά ποιότητας είναι μεγάλη.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 47-25, 71-48, 89-68