Ο Νιλς Γκιφάι με 1/2 ελεύθερες βολές στα 2.1’’ δευτερόλεπτα πριν το τέλος έπειτα από φάουλ που κέρδισε από τον Ζοφρί Λοβέρν προσυπέγραψε τη νίκη (101-100) της Μπάγερν Μονάχου επί της Βιλερμπάν στο νέο της γήπεδο, την Ldlc Arena για την 10η αγωνιστική της Euroleague!

Οι Γερμανοί με αυτό το αποτέλεσμα πλέον έχουν ρεκόρ 4-6, ενώ οι Γάλλοι που είχαν παράπονα για το τελευταίο φάουλ που δόθηκε και καθόρισε το αποτέλεσμα έχουν πλέον 2-8.

Η Βιλερμπάν αγωνίστηκε χωρίς τον Νάντο Ντε Κολό μια απουσία πολύ σημαντική ειδικά στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης, ενώ η Μπάγερν έχασε τον Λεάντρο Μπολμάρο στο τέλος της πρώτης παράτασης!

Η εξέλιξη του αγώνα

Από τα πρώτα λεπτά οι Γάλλοι είχαν τον έλεγχο όμως με τον Σερζ Ιμπάκα να ξεκινάει πολύ καλά οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο έκλεισαν το πρώτο 10λεπτο στο +4 (18-22 στο 10’).

Από τη δεύτερη περίοδο και με καλή αμυντική προσέγγιση οι παίκτες του Τζιανμάρκο Ποτσέκο ανέκτησαν τον έλεγχο και με το επιμέρους 22-15 πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 3 πόντους (40-37 στο 20’). Ο Μάικ Σκοτ επέτρεψε στους Γάλλους να έχουν μια απόσταση που έμοιαζε ασφαλείας (60-51 στο 30’) με τη βοήθεια του Πάρις Λι και τον Ζοφρί Λοβέρν.

Η Μπάγερν ήθελε, αλλά ο Ιμπάκα αποτελούσε τη μοναδική απειλή μέχρι που πήρε μπρος ο Νιλς Γκιφάι και ο Λεάντρο Μπολμάρο. Η Βιλερμπάν βρέθηκε στο +7 (69-62 στο 34’) με τον Μάικ Σκοτ στην τελευταία περίοδο, αλλά με το 11-0 η Μπάγερν απάντησε και βρέθηκε μπροστά (69-73 στο 38’) δείχνοντας έτοιμη για τη μεγάλη απόδραση.

Ο Λάιτι έδωσε προβάδισμα στους Γάλλους (74-73), αλλά ο Μπολμάρο που είχε την ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα στην κανονική διάρκεια ευστόχησε στη μια βολή (74-74 στο 40’) και η αναμέτρηση πήγε στην παράταση. Εκεί, η Μπάγερν με τους Μπολμάρο, Φρανσίσκο και Γκιφάι ξέφυγε ξανά (77-83) στο τρίτο λεπτό της παράτασης. Ωστόσο, η Βιλερμπάν δεν εγκατέλειψε και πλησίασε στον πόντο (82-83).

Ο Μπολμάρο με «γκολ-φάουλ» θα τελείωσε τον αγώνα όμως δεν εκτέλεσε την ελεύθερη βολή καθώς τραυματίστηκε στο γόνατο και αποχώρησε (82-85). Ο Κάρσεν Έντουαρντς που μπήκε έχασε την ελεύθερη βολή και ο Λουβαβού-Καμπαρό με τον Λοβέρν έβαλαν μπροστά τη γαλλική ομάδα (88-85).

Στα 6’’ πριν τη λήξη και χωρίς να κάνει φάουλ η ομάδα του Ποτσέκο «τιμωρήθηκε» με τρίποντο από τον Γουάιλερ-Μπαμπ (88-88) και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο οι Γερμανοί με δυο μεγάλα τρίποντα του Φρανσίσκο ισοφάρισαν δυο φορές (97-97 και 100-100) και στη συνέχεια αφού αστόχησε η Μπάγερν στην επίθεση της γαλλικής ομάδας ο Γκιφάι κέρδισε το φάουλ από τον Λοβέρν και με 1/2 ελεύθερες βολές στα 2.1 δευτερόλεπτα οδήγησε την Μπάγερν στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τη Μπάγερν ήταν ο Λεάντρο Μπολμάρο με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ, όσους και ο Μπουκερ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Νιλς Γκιφάι με 14 πόντους, όπως και ο Σερζ Ιμπάκα, ενώ πολύτιμα ήταν τα καλάθια του Σιλβέιν Φρανσίσκο που είχε 10 πόντους.

Από την Βιλερμπάν ο Ζοφρί Λοβέρν είχε 21 πόντους, όπως και ο Μάικ Σκοτ, ενώ 19 πόντους είχε ο Πάρις Λι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περούγκα, Πέρεζ, Κλίβαζ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 40-37, 60-51, 74-74, 88-88, 100-101.