Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Euroleague, πέτυχε την Παρασκευή ο  Παναθηναϊκός με 76-63 επί της Βιλερμπάν στη Γαλλία!

Με την τριάδα Γουάιτ, Νέντοβιτς, Παπαγιάννη να τους οδηγούν, με την καλή άμυνα και τον έλεγχο των ριμπάουντ, οι “πράσινοι” ξόρκισαν τα εκτός έδρας παιχνίδια, μετά από 11 ήττες σε ισάριθμα ματς μακριά από το ΟΑΚΑ!

Ο Γουάιτ πέτυχε 19 πόντους, 9 εκ των οποίων στο τέλος, όταν η Βιλερμπάν γύρισε από το -16 και μείωσε στο 57-59, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε 15 πόντους-10 ριμπάουντ κι ο Νεμάνια Νέντοβιτς 18, πριν αποχωρήσει τραυματίας στα έξι τελευταία λεπτά του αγώνα!

Θετικός ήταν ο Στέφαν Γιόβιτς με 6 πόντους, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, όπως και ο Έβανς (7π.). κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός έχει πλέον ρεκόρ 6-17 και η Βιλερμπάν 9-16.

Ο Οκάρο Γουάιτ έδωσε το έναυσμα της πολύ καλής εμφάνισης των “πράσινων’ στο Αστρομπάλ, καθώς πέτυχε 6 πόντους σε 3:15 αγώνα, για το 9-2 και 10 στο 14-7 μετά από 5,5 λεπτά αγώνα!

Ο Γιώργος Παπαγιάννης πήρε τη σκυτάλη και με 9 προσωπικούς πόντους, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη συντήρησε προβάδισμα και διαφορά για το 23-14, πριν τελειώσει 23-15 το δεκάλεπτο.

Πέραν των ατομικών επιδόσεων, ο Παναθηναϊκός έλεγξε το ριμπάουντ, πήρε πιο πολλά επιθετικά από τους Γάλλους, που θεωρητικά, ήταν πιο αθλητικοί και με την άμυνά τους, τούς έβαλε δύσκολα.

Η παρουσία του διδύμου Έβανς-Παπαγιάννη, ταυτόχρονα στο παρκέ, ήταν ο ένας από τους λόγους.

Μετά τους ψηλούς, ήταν η σειρά του Νεμάνια Νέντοβιτς να δράσει στην επίθεση. Ο Σέρβος συνεχίζει σε εξαιρετική κατάσταση, πέτυχε 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και με 4 ασίστ στο πρώτο μισό, οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο +16, 46-30, πριν τελειώσει το ημίχρονο με 46-32.

Ο Παναθηναϊκός είχε 7/16 τρίποντα, χάρη στις παραπάνω επιθέσεις του και τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μισό.

Δείτε ένα κλέψιμο του Τζέρεμι Έβανς που οδηγεί σε εντυπωσιακό του κάρφωμα στην άλλη πλευρά του παρκέ:

Ο Ντίλαν Οσετκόφσκι είχε δώσει ένα πρώτο δείγμα στο πρώτο 20άλεπτο, ωστόσο στην τρίτη περίοδο ήταν εκείνος που έβαλε πάλι τη Βιλερμπάν στον αγώνα.

Ήταν ο κύριος εκφραστής στην επίθεση και μαζί με τη δράση του νεαρού πανήψυλου, Βίκτορ Γουενμπανιαμά βοήθησαν την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ να μαζέψει την εις βάρος της διαφορά.

Ο Αμερικανός φόργουορντ πέτυχε 8 πόντους για τη Βιλερμπάν στην τρίτη περίοδο, έφτ;ασε στα 4/4 τρίποντα και πλέον ο αγώνας απέκτησε το χαρακτήρα του ντέρμπι.

Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 53-59 και στην έναρξη του τέταρτου, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι, 57-59. Σχεδόν 4 λεπτά χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός να σκοράρει κι ενώ λίγο νωρίτερα είχε αποχωρίσει ο Νεμάνια Νέντοβιτς με υποψία τραβήγματος στον προσαγωγό.

Ο Γουάιτ έλυσε το γρίφο, τελειώνοντας όπως αρχίσει τον αγώνα!

Πέτυχε το καλάθι για το 61-57 και συνολικά 9 πόντους μέχρι η ελληνική ομάδα να ξεφύγει ξανά και να πάρει την πρώτη νίκη τηςε σεζόν μακριά από το ΟΑΚΑ στη Euroleague!

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 32-46, 53-59, 63-76

Δείτε κι άλλες φωτογραφίες του αγώνα:

Βιλερμπάν-Παναθηναϊκός 63-76: Τα highlights της πρώτης νίκης μακριά από το ΟΑΚΑ (video)

Παναθηναϊκός: Με 50 Έλληνες φιλάθλους στο πλευρό του κόντρα στη Βιλερμπάν (pic)

EuroLeague 2021/22: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

EuroLeague 2021/22: Βαθμολογία