Βιλερμπάν-Ρεάλ

Με πρωταγωνιστή έναν Γάλλο, τον Φαμπιάν Κοζέρ, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 87-74 τη Βιλερμπάν στο “Αστρομπάλ” και πήγε στο 8-2 της EuroLeague.

Ο έμπειρος γκαρντ πλήγωσε την ομάδα της πατρίδας του (υποχώρησε στο 6-4), με τους 25 πόντους που σημείωσε (4/5δ., 5/6τρ., 2/2β.), σε 18:05 λεπτά συμμετοχής.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε σταθερά διψήφια διαφορά από τις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με το σκορ στο 54-67 και στο 07:59 είχε φτάσει στο 54-75 με τρίποντο του Κοζέρ.

Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι άφησαν το γκάζι και έδωσαν την ευκαιρία στη Βιλερμπάν να καταγράψει ένα επιμέρους 16-3 και ένα 10-0 σερί.

Κατά συνέπεια, η γαλλική ομάδα πλησίασε στους 8 και θα πήγαινε στους 5, αν ο Ντίλαν Οσετκόφσκι δεν αστοχούσε σε σουτ τριών πόντων στα 05:30.

Ακολούθησε εύστοχο τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ για το 70-81 και δίποντο του Τζέιμς Γκιστ (72-81), ώσπου το νέο τρίποντο του Φερνάντεθ στο 01:11, κατάφερε τη χαριστική βολή στη Βιλερμπάν.

Τρομερά ποσοστά στα τρίποντα και οι δύο ομάδες (11/22 οι γηπεδούχοι, 13/30 οι φιλοξενούμενοι), δεκαοκτώ περισσότερα ριμπάουντ η Ρεάλ (39 έναντι 21).

Πλην του Κοζέρ, ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε με 18 πόντους και ο Έντι Ταβάρες με 12 πόντους (+10 ριμπάουντ), έπιασαν σπουδαία απόδοση, ενώ ο καθοριστικός Φερνάντεθ σημείωσε τους 6 από τους 9 πόντους του στο φινάλε.

Από πλευράς Βιλερμπάν, ο συνήθης Έλι Οκόμπο σταμάτησε στους 24 πόντους (4/10δ., 4/6τρ., 6/7β.) και μοίρασε 6 ασίστ.

Τέλος, ο Κώστας Αντετοκούνμπο έβαλε 2 πόντους με βολές και μάζεψε 3 ριμπάουντ σε 10:36 αγωνιστικά λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 43-51, 54-67, 74-87.