Η Βίρτους Μπολόνια με εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο και τον Τόρνικε Σενγκέλια σε εξαιρετική βραδιά επικράτησε (93-81) της Αναντολού Έφες για την 6η αγωνιστική της Euroleague.

Η Ιταλική ομάδα με τη νίκη αυτή μετράει πλέον 5-1 στο ξεκίνημα γτης διοργάνωσης και δείχνει ένα εξαιρετικό πρόσωπο στη φετινή διοργάνωση, ενώ οι Τούρκοι έχουν πλέον απολογισμό 2-4 και δείχνουν να είναι ευάλωτοι.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Από την αρχή του αγώνα η αναμέτρηση ήταν αμρίρροπη και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (20-18 στο 10’) με τους Μπελινέλι-Ντάνστον να δίνουν λύσεις επιθετικά για τους γηπεδούχους και τον Ροντρίγκ Μπομπουά να σκοράρει συνεχώς για τους Τούρκους.

Μάλιστα, ο Γάλλος γκαρντ ήταν το σημείο αναφοράς των φιλοξενούμενων που βρέθηκαν να προηγούνται συνεχώς στη δεύτερη περίοδο (24-27 στο 12.30’’ και 33-38 στο 16’). Μάλιστα, μπορεί οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι να έπαιρναν σκορ από τους Τζέιλεν Σμιθ και του Τζόρνταν Μίκι, αλλά η Αναντολού Εφές έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 4 πόντων (41-45 στο 20’).

Η αστοχία από την περιφέρεια (4/13 τρίποντα, 30.8%) εξηγούσε τις αδυναμίες των Ιταλών την ίδια ώρα που η τουρκική ομάδα είχε 62.5% (5/8) στα τρίποντα.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες της Βίρτους έγιναν πιο πιεστικοί αμυντικά και έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο σημειώνοντας εύκολους πόντους και «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 28-17 που τους έδωσε ένα +7 (69-62 στο 30’).

Οι Τούρκοι που πάλευαν με τους Λάρκιν και Ζίζιτς μήπως επιστρέψουν ξανά είδαν τον Τόρνικε Σενγκέλια να σημειώνει συνεχόμενους πόντους. Αυτό είχε ως συνέπεια να ανοίξει το σκορ (73-63 στο 32’) για την ιταλική ομάδα.

Η Αναντολού Εφές προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά δεν δεν είχε δυνάμεις (77-67 στο 35’) και έμεινε απλώς με την προσπάθεια απέναντι στους παίκτες της Βίρτους που ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι εξαιρετικοί συνολικά.

Κορυφαίος του παρκέ για την Βίρτους ο Τόρνικε Σενγκέλια με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 12 κερδισμένα φάουλ σε 31 λεπτά συμμετοχής! Ο Μάρκο Μπελινέλι είχε 17 πόντους, ο Μπράιαν Ντάνστον 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, καθώς επίσης και ο Τζέιλεν Σμιθ 12 πόντους.

Από την τουρκική ομάδα ο Ροντρίγκ Μπομπουά είχε 17 πόντους, ο Σέιν Λάρκιν 16 πόντους και ο Άντε Ζίζιτς 15 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεζ, Ράσις, Πόροβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 41-45, 69-62, 93-81.