Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε την Μπρέσια εκτός έδρας με 87-73 το βράδι της Δευτέρας σε αγώνα για το ιταλικό πρωτάθλημα.

Ανήμερα των 38ων γενεθλίων του, ο γεννημένος στις 25 Μαρτίου 1986, Μάρκο Μπελινέλι έκανε “δώρο” στην ομάδα του μια σπουδαία εμφάνιση και με πόντους την οδήγησε στην πρώτη θέση της κατάταξης.

Ο Μπελινέλι πέτυχε 17 πόντους σε 13 λεπτά συμμετοχής για την ομάδα του Μπάνκι, τους 13 στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ ο Ακίλε Πολονάρα πέτυχε 14 πόντους, ο Αμπάς είχε 13, ο Ίφε Λούντμπεργκ 12 και ο Παγιόλα 10.

Η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στη EuroLeague, την Παρασκευή στην Μπολόνια, νίκησε για δεύτερη φορά φέτος, στο πρωτάθλημα, την Μπρέσια, την έπιασε στην κορυφή με 17-7 κι ενώ ακολουθούν με 16-8 Μιλάνο και Βενέτσια.

Για την Μπρέσια, ο Τζον Πετρουτσέλι είχε 14 πόντους, ενώ ο πρώην παίκτης του Περιστερίου, Κροάτης σέντερ Μίρο Μπίλαν είχε 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-44, 61-73, 73-87